Pelvik Taban

Yazar: Ray Long | Ortopedi Cerrahı ve Yoga Eğitmeni

Çeviri: Yogaturk

Bu yazıda pelvik tabandaki kasların üzerinden geçeceğiz. Pelvik taban / Pelvic floor, özellikle pelvik organların korunması için hayati bir yapı ve buradaki kaslar aynı zamanda Mula Bandha (kök kilidi) ile de ilişkili.

Pelvik taban piriformis, obturator internus, coccygeus, iliococcygeus, and pubococcygeus gibi bir çok kastan oluşur. Bu kasları 1. resimde görebilirsiniz. Bu bölümdeki diğer kaslar; yüzeyin altında çapraz duran perinealler, ischiocaveronus ve  bulbospongiosus’tur. Bu kasları ise 2. resimde görüyorsunuz.

* Bu resimler http://www.bandhayoga.com dan alınmıştır.

Pubococcygeus’unuzu güçlü tutmak idrarınızı tutmayı kontrol etmek gibi üriner konuları azaltmaya yardımcı olur. Bütün bu kaslar, abdominal merkeze bağlı olan  thoracolumbar fasyaya bağlanır.  Kegel egzersizleri ve Moola Bandha bu kasların bütünlüğünü korumak için önemlidir.

amazon1 amazon2.png amazon3.png amazon4.png amazon5.png

Ray Long

*Ray Long, bir Ortopedi Cerrahı ve Yoga Eğitmenidir. Bu metin kendi web sitesi olan www.bandha.com‘da okuyuculara sunulan ücretsiz bir makalenin Türkçe çevirisidir.

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Dr. Ray Long’dan izin alınarak, Yoga Türkçe tarafından yapılmıştır.Çeviriler tamamıyla yogaturk.wordpress.com yazarına aittir.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: