Lumbar Kıvrıma İzin Verin

Yazar: Paul Grilley | Yoga eğitmeni

Çeviri: Yoga Türkçe yazarı

**Bu yazı Paul Grilley’nin onayı alınarak, http://www.paulgrilley.com sitesinde bulunan “Let the Lumbar Curve Be” adlı yazıdan Türkçeye çevrilmiştir. Yazının tamamı Paul G.’e aittir.

*Okuyacağınız bu metin, ünlü yoga eğitmeni Paul Grilley’nin pelvik tilt hakkındaki bakış açısını içerir. Tamamen kendisine ait bir makalenin Türkçeye çevrilmiş halidir. Bazı yoga hocalarından tam tersini duyabilirsiniz.

Bazı yoga hocaları pelvik tilt  üzerinde ısrar ederek öğrencilerinin omurga eğimlerinin oluşmasına engel olmalarında ısrarcı oluyor. Ama her sağlıklı hareket, abartı biçimde yapılabilir. Her zaman pelvik tilt yaptırmakta ısrarcı olmak yerine öğrencilerinizi pratiklerinde pelvik hareketin tamamını tüm kapsamlarıyla beraber kullanmaları yönünde yüreklendirin.

1

Balerinlere / Baletlere Kötü Haber:

Pelvik tiltin sizin için iyi olduğu fikri baleden geliyor. Balerinler ve baletlere pelvislerini hep içeri almaları söylenir ki düz bir eksende dönebilsinler. Eğer pelvis içeri doğru alınmadıysa, içe doğru pelvik tilt yapılmadıysa bir eksende (kendi etraflarında) defalarca dönmek (spin) zor olur. Aynı zamanda balerinlere bacak ekstansiyonlarının yüksekliğini ve görüntüsünü artırmak için de pelvik tilt yapmaları söylenir. Bir çok yoga hocası eski dansçıdır ve öğrencilerine pelvislerini içeriye doğru almayı sürekli hatırlatmak onlarda bir alışkanlık haline gelmiştir.

Eğer bale sizin için iyi değilse, neden aksini taklit edelim?

Birincisi: Bale sizin için kötü/zararlı değildir. Çoğu bale antrenmanı denge, esneme ve hareketleri izole etmekle ilgilidir. Bu sizin için yararlıdır. İkincisi: Pelvik tilt, zaten yapmanız gereken doğal bir harekettir. Sadece bir pozisyonda sabit takılıp kaldığınız takdirde sizin için zarar verici hale gelir.

Dışa doğru kavisli bir pelvis, içeri doğru tilt yapmış bir pelvisten daha mı iyi?

Yoga Journal dergisinin kapaklarında genç kadınların derin geriye eğilme pozları yer alıyor. Bu görüntü, içeri doğru alınmış bir pelvik tiltin tam tersidir. Bu tür pozlar güzel görünüyor ve insan kendini bu modellerin hareket açıklıklarına  ve ne kadar kolayca geriye eğilme yapabildiklerine gıpta etmekten alamıyor. Ama bu fotoğrafa bakan insanların  sürekli omurgasını bu kadar derin bir eğilmeye sokmayı alışkanlık haline getirmesinin sağlıklı olduğunu  düşünmesinden korkarım. Eğer herhangi birisi böyle bir şey yapmaya kalkarsa, sırtındaki diskler acı verici şekilde dejenere olur.

O zaman en iyisi natürel / doğal pozisyon mudur?

Sürekli omurgayı dışbükey bir kıvrıma sokmak sağlıksızdır. Sürekli omurgayı içbükey  bir kıvrıma sokmak da sağlıksızdır. O zaman hayatımızı sürekli omurgamızı nötr kıvrımında tutarak, ne içe ne de dışa doğru eğim vermeden mi yaşayalım? Yanıt, katı bir “Hayır”! Nötr omurga pozisyonu, ofis çalışanlarının yaşam şeklidir ve istatistikler göstermiştir ki ofis çalışanlarının %80’i ciddi sırt problemleri yaşar.

Nefes al, nefes ver; içe ve dışa doğru kıvır, hayat harekettir

Sağlıklı bir omurgaya sahip olabilmek için, sistematik olarak omurgamızı bütün hareket aralıklarında oynatmamız gerekir. Bu demektir ki bazen pelvisi omurgayı düzleştirmek için içeri doğru alırız, bazen nötr / doğal kıvrımında tutarız. Bu, birbirinin zıttı olan şeylerin birbirleri arasında sürekli olarak değişimi, Taoist bir yaşam görüşüdür. Kalbin kasılması ve gevşemesi zıttır ama münavebe ile dolaşımı sağlarlar. Akciğerlerin genişlemesi ve kasılması zıttır ama bu yolla nefes almamızı sağlarlar. Pelvisi içe ve dışa doğru kıvırmak omurganın kıvrımlarında zıt etkiler yapar ama bunları yaparak postürümüzü oluştururlar.

İçe ve Dışa Doğru Kıvır

Kobra gibi geriye eğilmeler çalışırken, pelvisi içeriye almaya çalışmayın bırakın omurga dışa doğru kıvrılsın. Paschimottanasana gibi öne eğilmeleri çalışırken, pelvise tilt yaptırmaya çalışmayın bırakın omurga yuvarlansın. Bunlar lumbar omurlar için normal hareketlerdir ve bu hareketlere karşı savaşmak, yaptığınız pozun / asananın etkilerini sıfırlamak / geçersiz hale getirmek olur. Tabii ki incinmiş bir omurgayı haddinden fazla esnetmek onu daha da kötü hale sokar. Eninde sonunda bütün fiziksel rehabilitasyonların amacı omurganın doğal hareket açıklığını yeniden kazanmasını sağlamaktır. Yoga bize hareket açıklığımızı korumamız için yardım eder ki içeriye doğru alınmış bir pelvis ile düz bir omurgayla dışa doğru kıvrılmış bir pelvis ile dışa doğru kıvrılan bir omurga arasında kolayca geçiş yapabilelim. Sağlıklı bir postürü koruyabilmek için her iki hareket de gereklidir.amazon7

Paul Grilley

*Bu yazı Paul Grilley’nin onayı alınarak, http://www.paulgrilley.com sitesinde bulunan “Let the Lumbar Curve Be” adlı yazıdan Türkçeye çevrilmiştir. Yazının tamamı Paul G.’e aittir.

Paul Grilley, 1979’da yogaya başlamış olan ve 1982 yılından beri yoga eğitmenliği yapan, anatomi alanında doktora derecesine sahip olan bir yoga hocasıdır. Eşiyle birlikte yıllardır Yin yoga eğitmenliği yapmaktadır.

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Yoga Türkçe tarafından yapılmıştır.

Birisi “Lumbar Kıvrıma İzin Verin” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: