Kısa Vadeli Yoga Çalışmaları Akciğer Kapasitesini Artırıyor

Amerikan Fizyoloji Derneği / 5 Nisan 2006

Kısa vadeli yoga çalışmaları, sağlıklı ve genç yetişkinlerde nefes alışları genişletiyor ve akciğer kapasitesini artırıyor.

Khon Kaen Universitesinde yapılan bir araştırma sonucunda 18 tane kısa yoga seansına katılan genç ve sağlıklı Thais, 7 adet solunum fonksiyonu testinin 6’sında önemli gelişmeler gösterdi.

Baş araştırmacı Raoyrin Chanavirut:”Bu araştırma kısa vadeli yoga çalışmalarının göğüs duvarı genişlemesini ve akciğer kapasitesini (zorlu vital kapasite/ FVC) artırarak solunum nefes kapasitesini artırdığını göstermiştir”. “Bu bulgular astım gibi solunumu etkileyen hastalıklardan muzdarip kişilere fayda sağlayacaktır” Araştırmacılar göğüs duvarı fonksiyonunu geliştirmek için tasarlanmış Kedi, Agaç ve Deve pozlarını içeren 5 tane Hatha yoga pozu seçtiler.

20’li yaşlarda olan 58 adet sağlıklı gönüllü, 6 haftalık bir çalışmaya katıldı. Gönüllülerin yarısı 5 tane Hatha yoga pozunu 20 dakikalık seanslarla haftada 3 kere yaptı. Kontrol grubu egzersiz yapmadı, ama sigara ve alkol almadan her zamanki yaşam biçimlerine devam ettiler.

Araştırmacılar deneye başlamadan önce 58 gönüllüde taban seviyede akciğer genişlemesi ve akciğer kapasitesi verileri elde etti ve deney bittikten sonra son ölçümleri yaptı. Akciğer kapasite genişlemesini anlamak için şu alanlarda ölçümler gerçekleştirdiler:

 • Üst göğüs (sternum)
 • Orta göğüs (5. kaburga)
 • Alt göğüs (8. kaburga)

“Göğüs duvarı genişlemesi kişilerin akciğer tabanına daha fazla hava doldurmalarını sağlar.” Göğüs duvarının genişlemesi her enfeste daha fazla oksijen sağlar ve nefes almak için daha az efor kullanımı sağlar.

Araştırmacılar şu ölçümler için spirometri kullandı:

 • Tidal Volume
 • Zorlu ekspiratuvar volümü /forced expiratory volume (FEV1)
 • Zorlu ekspiratuvar volümü / forced expiratory volume (FEV25-75%)
 • Zorlu vital kapasite / forced vital capacity (FVC)

Altı Ölçümde Gelişme

FEV1 kişinin bir saniyede şiddetli biçimde verebildiği nefes miktarıdır ve akciğer kapasitesinin en önemli göstergelerindendir. FEV25-75% nefes verme işinin orta kısmında akciğerden çıkan havanın ortalama hızıdır. FVC ise bir kişinin tam bir nefes alıştan sonra, şiddetli bir şekilde nefes verdiğinde çıkan toplam hava miktarıdır.

Araştırmacılar bu üç ölçümde 6 haftalık süre boyunca yoga yapan gönüllü katılımcıların göğüs kafesi genişlemesinde önemli derecede ilerleme kaydettiğini ve aynı zamanda çok daha iyi Zorlu ekspiratuvar volümü (FEV1, FEV25-75%) ve Zorlu vital kapasiteye (FVC) sahip olduğunu gördü. Yoga çalışmaları sıradan/ortalama bir nefeste akciğerden geçen hava miktarını ifade eden Tidal Volümünü etkilememişti.

Zorlu ekspiratuvar volümündeki  (FEV) gelişme nefes vermeyle iligli kaslar güçlendiği için mi, daha az hava yolu tıkanıklığı olduğu için mi veya her ikisinden ötürü mü meydana geldi henüz bilmiyoruz, dedi Chanavirut. FVC’deki gelişme şunların sonucunda olmuş olabilir:

 • güçlenen inspiratuvar solunum kası
 • gelişen/iyileşen göğüs genişlemesi
 • güçlenen ekspiratuar kası
 • azalmış hava yolu obstrüksiyonu/tıkanıklığı

Araştırmacılar sonuçta kısa vadeli yoga çalışmalarının bile göğüs duvarı genişlemesini ve Zorlu ekspiratuvar volümünü  (FEV) artırarak  nefes kapasitesini geliştirdiğini tespit ettiler. Bu çalışma astımlı kişilere ve myastenia gravis/bir çizgili kas hastalığı gibi nöromüsküler koşullardan ötürü sıkıntı çekenlere ve torasik ve abdominal ameliyat geçirmiş kişilere yardım edebilir, dediler.

*Bu metin, bilimsel bir araştırma makalesinden Türkçeye çevrilmiştir.

Kaynak: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-04/aps-syt033006.php

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Yoga Türkçe tarafından yapılmıştır.Çeviriler tamamıyla yogaturk.wordpress.com yazarına aittir.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: