Taoist Analiz: Vücudun Üç Dokusu

Yazar: Paul Grilley | Yoga Eğitmeni

Çeviri: Yoga Türkçe yazarı

*Bu yazı,Paul Grilley’nin onayı alınarak   http://www.paulgrilley.com da yayınlanan “TAOIST ANALYSIS: THE THREE TISSUES OF THE BODY” adlı makaleden Türkçeye çevrilmiştir. Yazının tamamı Paul G.’e aittir.

Bu serideki ilk makale “Bedenim nasıl hareket ediyor?” sorusunu soruyordu. Bu soruyu detaylı olarak incelemeden önce Taoist Yin ve Yang kavramlarını gözden geçirmeye vakit ayırdık. Şimdi asıl soruya daha doğrusu Hatha Yoga yapanları en çok ilgilendiren soruya geri döneceğiz: “Neden vücudum benim istediğim şekilde hareket etmiyor?”

Bu soruyu cevaplamak için eklemlerimize bakacağız. Bir eklemi oluşturan bir çok doku vardır: kemik, kas, tendon, ligament, sinovial sıvı, kıkırdak, yağ ve bursalar adında küçük sıvı kesecikleri vardır. Bizim amacımız için 3 tanesini dikkate almamız yeterli: Kas, bağ doku ve kemik. Bu dokuların her biri farklı elastik özelliklere sahiptir ve her biri yoga duruşlarıyla üstlerine binen strese farklı tepki verir. Bu dokular arasındaki farklılıkları  hissetmeyi öğrenerek yogiler kendilerini olası sakatlıklardan ve frustrasyondan büyük ölçüde koruyabilirler.

Analizimize üç dokuyu özelliklerine göre sınıflandırarak başlayacağız. Kas yumuşak ve en esnek olan doku ve hareketli. Dolayısıyla kas bu üç doku arasında en Yang olanı. Kemik sert, en az bükülebilir olan doku ve hareketsiz. Dolayısıyla kemik aralarında en Yin olanı. Bağ dokular, bu iki uç noktanın / zıtlığın arasında uzanıyor.

1

Neden sizi bu detaylarla meşgul ediyorum? Çünkü Yang dokular Yang bir şekilde çalıştırılmalı, Yin dokular Yin bir şekilde çalıştırılmalıdır. Yang egzersizin karakteristik özelliği ritm ve tekrardır. Yin egzersizin karakteristik özelliği uzun süreli hareketsizlik veya durgunluktur. Hepimiz koşmak, yüzmek, ağırlık kaldırmak gibi Yang egzersizlere aşinayız. Tüm bu aktiviteler ritmik. Koşmak, yüzmek veya ağırlık kaldırmak için kaslarımızı sırasıyla kasıyor ve gevşetiyoruz. Bir kası sadece kasmak kramplar girene kadar onu öyle tutmak verimsiz olurdu. Bir kası sürekli serbest bırakmak da aynı derecede verimsiz olurdu. Sağlıklı bir kas, Yang egzersizlerin sağladığı ritmik kasılma ve gevşemeye ihtiyaç duyar. Ritm çok önemlidir. Aslında egzersiz yapmayı basit bir işten ayıran şey ritmdir.

Ağır işler çok nadiren bir kişiyi iyi hissettirecek düzgün bir ritme veya yeterli tekrara sahiptir. Çoğunlukla bazı hareketlerin çok fazla yapılması ve diğer hareketlerin yeteri kadar yapılmamasını içeren rastgele bir karışımdan ibarettir. Bu durum bize işimizin sonunda ıstırap verir, hoş bir şekilde ter dökmüş ve rahatlamış hissettirmez. Ağır işler yapmanın kaçınılmaz olduğu kültürlerde insanlar iş şarkıları söylerler veya askerler çok çeşitli marş şarkıları üretmiştir. Bu şarkıların amacı çalışmak için bir ritm yaratmaktır. İş dediğin yine iştir ama belli bir ritmde hareket ederek, şarkı söyleyerek ve nefes alarak daha hoş ve daha zararsız hale getirilmiştir.

Yang egzersizi tanımlamak ve ayırt etmek kolaydır. Bu hepimizin bildiği bir şeydir. Öte yandan, Yin egzersizler çelişkili gibi görünür. Yumuşak ve statik olan bir şey nasıl “egzersiz” diye adlandırılabilir? Bu makalenin amaçlarından biri egzersiz kavramımızı daha kapsayıcı bir hale getirmek için genişletmektir. Tek egzersiz türü Yang egzersiz değildir.

Yin egzersizin karakteristik özleliği uzun süreler boyunca hareketsizlik ve durgunluktur. Yin egzersizlerinde bir ritmi vardır ama bu koşu gibi Yang aktivitelere kıyasla çok çok daha uzun bir bir ritmdir. Yin durağanlığına dair en yaygın yanlış yorumlamalardan bazıları “pasif” veya “inaktif” tir. Ama bu yanlış anlama bizim kaslarla ilgili Yang aktivitelere olan kültürel önyargılarımızdan kaynaklanır. Eğer Yin egzersizde hiçbir şey olmuyorsa bu çelişkilidir. Ama düzgün bir Yin egzersizde dokular strese maruz kalır özellikle de bağ dokular.

Yin egzersizin en yaygın örneği traksiyondur (çekme gücüyle yaratılan gerginlik). Eğer birinin bacağı kırılmışsa ritmik olarak incinmiş bölgeyi çekmek zararlı bir şeydir. Ama yumuşak, durağan ve devamlı bir traksiyon sağlıklı bir iyileşme için kesinlikle gereklidir.

Yin egzersizin uzun devamlı durağanlık prensibine daha da yaygın ve daha az dramatik bir örnek de diş teli takmaktır.(Ortodonti/Diş düzeltimi) dişler kemiklere bağlanmıştır ama yine de “diş teli” diye adlandırdığımız Yin yoga pratiğine yanıt verirler. Kemik vücudun en temel Yin dokusudur. Eğer dişlerimize Yang bir şekilde müdahale etseydik felaket olurdu.amazon7

Heycanlı bir vücut geliştiricisinin spor merkezinde öğrendiği şeyleri çenesine uyguladığını bir hayal edin! Eğer çarpık dişlerini ritmik bir şekilde öne arkaya iterek düzeltmeye karar verseydi dişleri dökülürdü. Yang dokular yang bir şekilde çalıştırılmalı, Yin dokular yin bir şekilde çalıştırılmalı.

Bu makaleyi Taoist Yin ve Yang anlayışına dair bir hatırlatmayla bitireceğiz. Bir şeyleri analiz ederken başka bir şeylerle karşılaştırıyoruz. Mutlak bir Yin yoktur. Mutlak bir Yang yoktur. Eğer siyah beyaz yarım dairelere bölünmüş sembolü hatırlarsak, beyaz tarafta siyah bir nokta olduğunu siyah tarafta da beyaz bir nokta olduğunu unutmamalıyız. Bu bize “Yang ritmik ama Yin ritmik değil” gibi bir cümle kurmanın mutlak bir doğruluğu olmadığını hatırlatmak için var. Yin’in de bir ritmi var ama Yang’ınkinden daha uzun. Keza “Yang aktiftir, Yin aktif değildir” gibi bir cümle de mutlak olarak doğru değildir. Yin’in içinde de aktivite var ama daha farklı bir şekilde. Sürekli kesin bir şekilde konuşmaya çalışmak yorucu olur. Yin ve Yang terminolojilerinin en büyük faydalarından birisi kendimizi kısa, öz ve  unutulmaz bir biçimde ifade edebiliriz ama her zaman son sözün bu olmadığı anlayışıyla bunu yaparız. Sanki şiir gibidir, farklı amaçlar için daha derin bir analiz gerekir.

Paul Grilley

*Bu yazı,Paul Grilley’nin onayı alınarak   http://www.paulgrilley.com da yayınlanan bir makaleden Türkçeye çevrilmiştir. Yazının tamamı Paul G.’e aittir.

Paul Grilley, 1979’da yogaya başlamış olan ve 1982 yılından beri yoga eğitmenliği yapan, anatomi alanında doktora derecesine sahip olan bir yoga hocasıdır. Eşiyle birlikte yıllardır Yin yoga eğitmenliği yapmaktadır.

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Yoga Türkçe tarafından yapılmıştır.

 

 

 

 

Taoist Analiz: Vücudun Üç Dokusu” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: