Yoga İle İyileşmek: Piriformis Sendromu

Yazar: Ray Long | Ortopedi Cerrahı, Yoga eğitmeni

Çeviri: Yoga Türkçe yazarı

*Bu yazı, Ray Long’un onayı alınarak, dailybandha.com sitesinde yayınlanan “Healing with Yoga: Piriformis Syndrome” adlı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Yıllar önce dövüş sporları sakatlanması sonucu bende siyatik oluştu. Bu durumu en sonunda priformis kası ve siyatik siniri arasında entrapman sendromu olarak teşhis eden bir çok doktora gittim. Tedavi için beceriksizce; fizyoterapi, masaj, aklınıza ne gelirse bütün klasik yöntemleri denedim. Neticede görünüyordu ki ya bu acıyla yaşamak zorunda kalacaktım ya da başarı garantisi olmayan bir ameliyat geçirecektim. Bir gün Ann Arbor YMCA.’de bir yoga dersine girdim.

Oyun sporlarından ötürü zorlu fiziksel antrenmanlara alışkın olmama rağmen yoga dersinin nasıl  farklı ve zor oluşundan çok etkilendiğimi hatırlıyorum; başka egzersiz metodlarında hiç görmediğim belirli hareketler ve kasları devreye sokarak  vücudumuzla daha önce hiç deneyimlemediğim bir şekilde çalışıyorduk. İlk yoga dersimden sonra yalnızca harika hissetmekle kalmadım aynı zamanda ertesi gün siyatik ağrımın büyük ölçüde azaldığını farkettim. YMCA’da düzenli olarak yoga derslerine gitmeye başladım. Derslere gitmeye devam ettikçe siyatik ağrılarım kesildi. Bunu aklımızın bir köşesinde tutarak şimdi piriformis sendromuna bir bakalım.

Piriformis Sendromu:

Piriformis sendromu bir tür siyatik formunda bacağa doğru yayılabilen  kalça acısı olarak nitelendirilir. Bu sendromun  priformis spazmının kasın içinden veya üzerinden geçen siyatik sinirini uyarması sebebiyle oluştuğu düşünülüyor. Priformisteki spazmlar atletik yaralanmalar veya travmalardan ötürü oluşabilir. Tedavinin ana dayanak noktası piriformisi ve çevresindeki kalça rotator kaslarını esnetmektir. Tedaviye cevap vermeyen örneklerde kaslar ameliyat ile rahatlatılır.

Piriformis kasındaki kısalıklar veya asimetriler rotasyonal pelvik dengesizlikler yaratabilir. Daha sonra bu da omurgada dengesizliklere yol açabilir.

Birinci resim siyatik siniriyle piriformis kası arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Zamanın yaklaşık %80’inde sinir kasın önünden geçer altından çıkar. Siyatik siniri aynı zamanda biri piriformisin içinden geçen biri önünden geçen iki dal halinde bölünebilir. Bu tür zamanın %14’ünde görülür. Başka varyasyonlarda kasın içini yarmadan piriformisin hem anterior hem de pasterior tarafında kasın içinden geçtiği görülür. Unutmayın ki siyatik siniri herhangi bir acıya ya da semptoma sebep olmadan da kasın içinden geçebilir. Ama bu varyasyondaki kişiler bir sakatlıktan ötürü piriformis sendromu geliştirmeye daha yatkındır.

Piriformis sendromu teşhisi dikkatli bir hasta öyküsü araştırması ve fiziksel araştırmanın yanı sıra radyolojik çalışmalar sonucunda gerçekleştirilir. Fiziksel araştırma FAIR testini içerir (fleksiyon, addüksiyon, kalçanın iç rotasyonu).

Unutmayın ki  piriformis sendromu teşhisi yapılmadan önce siyatiğe sebep olabilecek başka etkenler elenmiş olmalıdır. Bunlara sinir kökü kompresyonuna sebep olan fıtıklar da dahil. Benzer olarak, kalça eklemini etkileyen patalojiler de elenmiş olmalıdır. Dolayısıyla siyatik ile ilgili ağrınız varsa, bu tip koşullarda teşhiş koymada uzmanlaşmış bir doktora danıştığınıza emin olun.

Gözden geçirirsek, kalça natürel pozisyondayken pirimormis kalça eklemine dış rotasyon, fleksiyon ve abdüksiyon yaptırır. Kalça yaklaşık 60 derecede fleksiyon yaptığında, piriformis bir iç rotatör ve ekstansöre dönüşür (ve abdüktör olarak kalır). Biz bir eklemi bir kasın hareketinin tam tersi yönünde hareket ettirirsek o kaslar gerilir/esner.

2. ve 5. resimler piriformis kasını esneten bazı yoga hareketlerini gösteriyor. Parvritta trikonasana ve Supta padangustasana’nın ters versiyonu kalçaya addüksiyon ve fleksiyon yaptırarak kası uzatır. Benzer şekilde, Parsva bakasana ve Marichyasana III kalça eklemine addüksiyon ve fleksiyon yaptırarak – kalça fleksiyon yaparken bir ekstansör ve abdüktör olan – kası uzatır.

Supta padangushtasana

Parivritta trikonasana

Marichyasana 3

Parsva bakasana

Alttan blogla desteklenmiş Setu bandha – Pirimormis kasını rahatlatan (uzatıp germeyen) bir iyileştirme pozudur.

  1. Video Güvercine hazırlık pozunun burgulu halinde piriformis kasının esnetilmesini gösteriyor. Bu asana kalçaya dış rotasyon ve fleksiyon yaptırarak kası esnetiyor.

İkinci video bu pozdayken diz eklemini koruma yöntemini anlatıyor.

Namaste,

Ray Long

Ray Long, bir Ortopedi Cerrahı ve Yoga Eğitmenidir.

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Dr. Ray Long’dan izin alınarak, Yoga Türkçe tarafından yapılmıştır.Çeviriler tamamıyla yogaturk.wordpress.com yazarına aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: