Yogada Sakatlanmaları Önleme: Sırt ve Omurga Problemleri

Öne eğilmeler, özellikle Paschimottanasana, Janu sirsasana gibi oturarak öne eğilmeler eğer kalça ekleminden değil de belden eğilme eğiliminiz varsa göründüğünden daha risklidir. Kalçadan eğilmek için, pelvisinizi öne doğru devirmeniz gerekir ki bu, otururken yapması zor bir şeydir ve hamstring kaslarında esneklik gerektirir. Hamstringleri sıkı olan kişiler, üst gövdelerini daha da ileriye alabilmek için sırtlarını kamburlaştırma eğiliminde olurlar ama bu sadece o harekette daha derin bir eğim görüntüsü verir çünkü kalçalar oynayamiyordur. Bel kıvrıldığında, lumbar omurganın ön kısmı sıkışır. Omurgadaki diskler arkaya doğru itilir ve hatta  eğer güçsüzlerse omurga sinirlerini sıkıştırarak kayabilirler veya fıtık oluşabilir. Bu tip bir sinir sıkışması siyatiğin, bütün bir bacak boyunca ayak parmaklarına kadar yayılan acı, yaygın bir sebebidir. Eğer zaten siyatiğiniz varsa, öne eğilmeler daha da kötüleştirebilir. Daha da riskli olanı, öne eğilmeler hali hazirda osteoporosis yüzünden incelmiş olan omurlarda fraktürlere neden olabilir.

Bir çok kişi yogaya başladığında o kadar katıdır ki oturarak öne eğilme yaptıklarında belleri daha öne doğru gitmeye başlamadan kamburlaşmıştır. Bunun için bir çözüm, katlanmış bir battaniyenin (veya gerekirse birden fazla battaniyenin) üzerine oturmak veya kalçalarınızı yükseltmek için başka malzemeler kullanmaktır ta ki lumbar omurgada(belde) doğal bir kıvrım yakalayana kadar. Bir başka şey de dizleri kırmaktır. Bu, hamstringlerdeki baskıyı azaltır ve pelvisinizi öne doğru devirmenize yardımcı olur. Yuvarlanmış bir bel için bir başka çare de ayak tabanlarınızdan bir kemer geçirip kemere tutunarak daha dik durmaya çalışmak.

1

Ayakta dururken yapılan bir öne eğilme – Uttanasana gibi- sırt için oturarak yapılan öne eğilmeden daha risksizdir ama yine de omurgadaki şoku absorbe eden spinal disklere cok fazla baskı yapabilir. Lumbar omurlar yine baskı altında kalabilir ama vücudun oryantasyonundaki değişiklik ile, yerçekimi bu kez omurların arasında bir açılma yaratır ve bu yanıyla ayaktaki pozu oturarak yapılan poza kıyasla daha güvenli hale getirir.Yine de,eğer beli kamburlaştırma eğiliminiz varsa ellerinizi blokların üstüne veya bir sandalyeye koymak bile gerilimi rahatlatır.

Akut sırt sakatlığı olan herhangi bir kişide en güvenli öne eğilme sırtüstü yatarken dizleri göğse çekmektir. Burada omurga disklerinin üzerindeki baskı hem ayaktakinden hem de oturarak yapılan öne eğilmedekinden çok daha azdır.

Deve pozu (Ustrasana), Yukarı bakan köpek (Urdhva mukha svanasana), Kobra (Bhujangasana) pozları gibi geriye eğilmeler de sırt problemlerine yol açabilir. Bir çok kişinin beli çok esnektir ama üst sırtı cok esnek değildir. Geriye eğilmeleri yaparken, bu kişiler üst sırttaki hareket açıklığı eksikliğini kapatabilmek için lumbar (bel) omurlarını haddinden fazla dışa doğru eğerler. Bu her ne kadar sinir kökleri için beli kamburlaştırmaya kıyasla daha risksiz olsa da, çok derin dış bükey eğim yaptırmak lumbar omurları sıkıştırabilir ve ağrıya neden olabilir.

Benzer şekilde boyun da bazı pozlarda çok fazla geriye doğru kıvrım yapabilir. Geriye eğilmeleri yaparken bazı öğrenciler üst göğsü – bir çok kişi için inatçı bir bölge – açmaktansa, buradaki kapalılığı boynunu geriye doğru eğerek kompanse etmeye çalışıyor. Bazı öğrencilerin hem ayakta hem de otururkenki öne egilmelerde boyunlarını çok fazla eğmek gibi bilinçsiz bir alışkanlığı var. Yine sonuç omurgaya yapılan baskı ve acı. En abartılmış haliyle, başı geriye doğru eğmek beyne giden kan akışını kesebilir ve baş dönmesi ve hatta inmeye sebebiyet verebilir.

Kaynak: McCall, Yoga As Medicine, Ağustos 2007, New York

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Yoga Türkçe tarafından yapılmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: