Yoga ile İlgili Kavramlar | Ahimsa

Ne kendine, ne de başka varlıklara zarar ver. Sadece söz ve davranışlarını değil, düşüncelerini ve niyetlerini de şiddetten arındır.

Yoga, Hint felsefesinin altı ortodoks sisteminden biridir. Patanjali’nin 185 vecizeden/aforizmadan oluşan Yoga Sutraları adlı kitabında derlenmiş ve sistematize edilmiştir.

Patanjali’nin Yoga Sutra kitabında, “ashtanga” isimli sekiz aşamalı / sekiz kollu bir yoldan söz edilir. Bu sekiz basamak, bizi birliğe götüren anlamlı bir hayat yaşamamız için gereken ana ilkeleri anlatır. Bahsi geçen basamaklar; moral, etik ve öz disiplin açısından bir rehber niteliğindedir. Yama, Niyama, Asana, Pranayama, Pratyahara, Dharana, Dhyana ve Samadhi olarak isimlendirilen basamakların bazıları kendi içlerinde alt başlıklara ayrılır. Tıpkı Yamalar gibi. Yama bölümü etik değerlerle ilgilidir ve 5 alt başlıktan oluşur. Ahimsa 5 Yamadan birincisidir.

1. Yama | Ahimsa:

Ahimsa, kelime anlamı olarak “şiddetsizlik” anlamına gelir. Bu sadece fiziksel şiddeti değil, düşünsel ve sözel olarak her alandaki şiddeti kasteder. Ne kendimize ne de başkalarına zarar vermeliyiz, anlayışından yola çıkar.
(Örneğin yoga yaparken bunu sağlığımız için yaptığımızı bazen unuturuz, hırslanırız ve bir hareketi becerebilmek için vücudumuza bazen çok anlayışsız ve hoyrat davranırız, vücudu bu denli zorlayarak kendimize uyguladığımız şiddetin farkına varmayız.)

Öte yandan, şiddet sadece fiziksel değildir; sözlerimizde, düşüncelerimizde, davranışlarımızda da kendini var eden bir şeydir şiddet. Kendimizle ve başkalarıyla ilgili düşüncelerimiz, en az fiziksel şiddet kadar güçlüdür. Ahimsayı gündelik hayatımızda bir prensip olarak benimseyeceksek, sürekli olarak diğer varlıklarla olan ilişkimizi incelemek, aklımızdan geçen düşünceleri ve niyetleri farketmek gerekir.

Örneğin çok kızdığınız biriyle ilgili aklınızdan geçen düşünceleri gözlemleyerek, içinizdeki şiddeti görmeniz mümkündür. Sağlıksız bir yemek yedikten sonra vücüdumuza verdiğimiz zarar, çocuğumuza kızdığımızda ona bağırırken söylediğimiz sözler, duvarda yürüyen bir örümceğe terlikle vuruşumuz, ormanda piknik yaparken toprağa zarar veren çöpleri orada bırakmamız, siyasi olarak birbirinden farklı düşünen kişilerin birbirlerine karşı sergiledikleri davranışlar ve daha bir çok şey içerisinde şiddeti barındırır.

“Ahimsa” kavramı sadece kişisel gündelik hayatımızda değil, toplumsal hayatta da yankı bulmuştur. Örneğin ömrünü Ahimsa prensibini gerçekleştirmeye adamış olan Gandhi, bugün hepimizin bilgi dağarcığında yer eden “Pasif direniş” kavramını ünlü siyaset teoristlerinden ve Hint düşüncesinin Ahimsa prensibinden ilham alarak ortaya koymaya çalışmıştır. “Şiddetsizlik”, 1920’li yıllarda Hindistan bağımsızlık hareketi, 1960’lı yıllarda ABD’deki yurttaş hakları hareketi, yine ABD’de Vietnam savaşına karşı gelişen muhalefet hareketi, 1980’li yıllarda Batı Avrupa’daki barış hareketlerinin ve adını anamadığımız pek çok toplumsal hareketin de temel dayanağını oluşturmuştur.

Yogaturk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: