İmgeleme, Biyomekanik ve Yoga: Popliteal Kas

Yazar: Ray Long | Ortopedi Cerrahı ve Yoga Eğitmeni

Çeviri: Yoga Türkçe

İmgeleme teknikleri bir çok disiplinde kullanılıyor. Futbol Ligindeki oyunculardan araba yarışı pilotlarına kadar tüm sporcular imgeleme tekniğini antrenmanlarında sıklıkla kullanırlar. Bir yarış pilotu bu tekniği meditatif bir hale geçerek gideceği rotayı gözünün önüne getirip her bir virajı tek tek görüp kendisini gözünde güvenli ve kusursuz bir yarışta araba kullanırken canlandırarak kullanır. Sonra gider ve güvenli, kusursuz bir yarış çıkarır.

İmgeleme tıp alanında da değerlendirilen güçlü bir tekniktir özellikle kanser tedavisinde bir tamamlayıcı olarak kullanılır. Hastalar gevşer ve gözlerinin önünde kanserle savaşıp onu yenen bağışıklık sistemlerini imgelerler. İmgeleme teknikleri benim cerrahi eğitim programımda da kullanılırdı; yapacağımız ameliyattan önce bir zihinsel gidiş yolu belirlemek üzere eğitilmiştik,  ameliyatın her basamağının mükemmel bir şekilde harika sonuçlar elde ederek gittiğini imgelerdik.  Daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi gözünüzde canlandırmak, vücutla ilgili bilgilerinizi pratiğinizin içine katmak için güçlü bir araçtır.

Bu blog yazısında imgelemeyi fonksiyonel bilgi ile kombine ederek benim en sevdiğim “gizli” kaslardan popliteal kasa erişmek için kullanacağız. Bu kasın işlevini gözümüzde canlandırmanın, kası kullanmaya nasıl yardımcı olduğunu göreceğiz. Bu kullanım sırasıyla Lotus, Baddha Konasana ve Janu Sirsasana gibi pozlarda diz için ek bir stabilite sağlıyor. Önce kasın kendisine bir bakalım.

İşte anatomisi:

Popliteal kas, 1. resimde görüldüğü gibi Femurun lateral kondilinin lateral (dış) yüzeyinden çıkıp Tibianın (kaval kemiğinin) arka iç kısmının üstüne doğru gider. Bacak ağırlık taşımıyorken tibiaya (kaval kemiğine) fleksiyon ve iç rotasyon yaptırır ve hamstringlerin sinerjisti olarak çalışır. İşte bizim bu blog yazısında odaklanacağımız kısım burası. Popliteal kas aynı zamanda dizimizi ekstansiyon halinden fleksiyona doğru geçirirken “kilitlenmekten çıkaran” kastır dolayısıyla bu kası güçlendirmek dizlerin hiper ekstansiyonunu önlemek için de faydalıdır. Genel olarak popliteal kas diz eklemi için önemli bir rotasyonal stabilizördür ve onu devreye sokmak eklem için faydalıdır. Bu yüzden workshop’larımda Lotus pozunda bu ipucunu öğretiyorum.

*Bu resimde dizin arkasından bakarak Popliteal kası görüyoruz.

İşte İpucu:

Lotus, Baddhakonasana(Kelebek) ve Janusirsasana gibi pozlar diz eklemindeki örtüşmeyi sürdürürken kalça ekleminde hareket açıklığı elde etmek  içindir. Dolayısıyla bu pozları çalışmadan önce ben kalça eklemi taraflarındaki kasları rahatlatan asanalarla ısınıyorum.

Genel olarak popliteal kas gibi (popliteus) küçük ve zor bulunan kaslar üzerinde çalışırken kısa süreli imgelemelerle başlayın. Çok fazla uğraşmanıza gerek yok sadece 2. resimde görünen popliteal kasın Baddha konasana pozundaki işlevini gözünüzün önüne getirin ve nazikçe kası kasın. Daha sonra rahatlatın ve dengelemek için Dandasana pozunu yapın. Bu işlemi dize fleksiyon yaptıran ve tibiaya (kaval kemiğine) iç rotasyon yaptırmak için sinerjist olarak rol oynayan dizin kenarındaki popliteal kasını gözünüzün önüne getirerek  tekrar edin. Kısa süreli tekrarlar bu önemli diz stabilizörüne daha verilmli olarak ulaşabilmek için beynin yeni bir devre yaratmasına yardımcı olur. Bu kası kendi isteğinizle devreye sokabilir hale gelene kadar birkaç  gün boyunca bu işlemi tekrarlayın. Kaslarınızı nazikçe devreye sokun ve detaylara dikkat ederek pozlarınıza pozlara giriş ve çıkışlarda yavaş olun. Eğer esneme esnasında acı hissederseniz dikkatli bir şekilde bırakın ve pozdan çıkın.

Resim 2: Baddhakonasana pozunda Tibiaya/Kaval kemiğine fleksiyon ve iç rotasyon yaptıran Popliteal kasın görünümü.

Kaslar devreye sokulduğunda sadece eklemi hareket ettirmek değil aynı zamanda eklemi stabilize etmek ve eklemdeki örtüşmeyi artırmak üzere evrimleşmiştir. Kitaplarımız okuyucunun bu süreçteki görsel deneyimini artırmak için dizayn edildi. Key Muscles and Key Poses of Yoga. The Yoga Mat Companion Kitap Serileri her pozu aşamalı bir şekilde görselleştirerek bu deneyimi derinleştiriyor. Tüm kitaplarımıza göz atmak için tıklayın.

Namaste

Ray Long

*Bu yazı, dailybandha.com sitesinde yayınlanan “Awaken Your Psoas” isimli ücretsiz bir makalenin Türkçe çevirisidir. Yazının tamamı Ray Long’a aittir.

Ray Long, bir Ortopedi Cerrahı ve Yoga Eğitmenidir.

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Dr. Ray Long’dan izin alınarak, Yoga Türkçe tarafından yapılmıştır.Çeviriler tamamıyla yogaturk.wordpress.com yazarına aittir.

Birisi “İmgeleme, Biyomekanik ve Yoga: Popliteal Kas” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: