Yin Yoga Nedir ve Neden Yin Yoga Derslerine Gelmeliyiz?

Yoga stüdyolarına yeni kaydolan kişilerden “Programda yer alan Yin başlıklı derste ne yapıyorsunuz? O derse gelmemizi önerir misiniz?” sorusunu sıklıkla duyarız. Kas – iskelet sisteminde çıkan problemlerin çok büyük kısmının eklemlerde oluştuğu görülür. Yin yoga çalışmaları, eklem sağlığına tekrar kavuşmak ya da eklem sağlığını korumak için yapılan çalışmalardır. Bu pratikte kaslar rahat bırakılarak pozlarda uzun süre kalınır. Özellikle eklemlerde (diz,dirsek,bel, boyun vb) yoğunlaşan ağrılarımız ya da problemlerimiz varsa, vücudumuzu tanıyarak kendimizi ve diğer her şeyi daha iyi anlayacağımıza inanıyorsak yin yoga çalışmaları size keyifli gelecektir. Yaptığımız tüm spor ve yoga egzersizlerinin yanı sıra eklem sağlığımızı korumak için, sakatlanmalardan sonraki iyileşme süreçlerine katkıda bulunmak için ve yoganın meditatif yönünü daha fazla deneyimleyip, vücudumuzun sesini daha iyi duyabilmek için Yin Yoga derslerine aslında herkes katılmalı.

Yin yoga ile beraber ders programındaki Hatha, Vinyasa gibi yoga derslerinin her biri ayrı bir yoga çeşidi gibi görünse de aslında temelde programda gördüğünüz iki tip yoga çeşidi vardır. Yin ve Yang. Yin yoga dışındaki tüm derslerde (Hatha, Vinyasa, Power Vinyasa) Yang çalışmalar yapılır. Yin yoganın isimlendirilişini anlamak için belki de öncelikle Yin ve Yang kavramlarından bahsetmek gerekiyor. Bu kavramları Taoist anlayışa göre ele almak daha doğru olur. Taoist anlayış der ki: Evrendeki her şey, birbirinin zıttı olarak vardır. Bu zıt şeyleri birbirlerinden bağımsız olarak düşünemeyiz.

Bu anlayışa göre her varlığın hem Yin hem de Yang tarafı vardır. Örneğin bir tepenin güneşli yüzü Yang, gölgede kalan tarafı Yin’dir. Yang şeyler parlak/aydınlık, sıcak, yumuşak, basit, anlaşılır, hareketli ve değişken iken; Yin şeyler karanlık, soğuk, sert, katı, karmaşık ve değişmezdir*. Bu anlayışa göre vücudumuzdaki dokuları ve vücudumuza yaptırdığımız egzersiz türlerini de Yin ve Yang olarak tanımlayabiliriz. Bu anlayışa göre vücudumuzun Yin ve Yang olan taraflarını tanımlayabilmek için vücuttaki 3 dokuyu ele almak yeterli: Kas, bağlayan doku ve kemik. Kas yumuşak ve en esnek olan doku ve hareketli. Dolayısıyla kas bu üç doku arasında en Yang olanı. Kemik sert, en az bükülebilir olan doku ve hareketsiz. Dolayısıyla kemik aralarında en Yin olanı. Bağlayan dokular, bu iki uç noktanın / zıtlığın arasında uzanıyor.

Yüzme, koşu, vinyasa yoga gibi Yang egzersizlerde ritmik ve tekrarlı hareketlerle kaslarımızı geliştirir ve esnetiriz*. Yin yoga egzersizlerinde ise, bir pozun içinde uzun süre durarak ve kaslarımızı tamamen serbest bırakmaya çalışarak daha derinde, daha farklı dokulara (kasların da yapısında olan, eklem bölgelerinde yoğunlaşan bağlayan her türlü yapıya) etki etmeyi amaçlarız. Peki Yin Yoga derslerinde yapılan çalışmalar eklem sağlığımıza nasıl etki eder? Bu sorunun cevabı, Yin yoga derslerine geldiğinizde yapılan pratiği deneyimleyerek ve hocanızın size anlattığı açıklamaları dinleyerek netleşecektir.

Yazar: Yogaturk

*Taoist Analiz: Vücudun Üç Dokusu, Paul Grilley

Birisi “Yin Yoga Nedir ve Neden Yin Yoga Derslerine Gelmeliyiz?” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: