Suzee’nin İpuçları ve Fonksiyonel Yoga

Yazar: Bernie Clark | Yoga Eğitmeni

Çeviri: YogaTurk yazarı

*Bu makale Bernie Clark’ın onayıyla, kendisinin “Suzee Cues & Functional Yoga” adlı makalesinden Türkçeye çevrilmiştir.
Volume #17, 2. Ekim 2013

Yakın tarihte, Paul ve Suzee Grilley’nin güçlü bir biçimde vücutlarımızın, kendimize has iskeletsel bulgularımızın ve bu biricikliğin biz yoga öğrencileri için ne anlama geldiğinin üzerinden geçtikleri bir Yoga Anatomi inzivasında; Suzee her sabah bizlere Yin yogasuz.gif pratiğimizde rehberlik etti. Kendi soslarımızın içinde terbiye olurken, kendimize yaptığımız şeylerin etkisini artırabilecek çeşitli yöntemler anlattı. Suzee’nin Hedef Bölgelerle (HB) ilgili üç anahtar ifadeyle başlayan ipuçları, paylaşmaya değer şeyler:

  1. Etkilemek istediğin Hedef Bölgeler neler?
  2. Hedef Bölgelerde ne hissediyorsun?
  3. Eğer pozu(asanayı) hedeflediğin bölgede hissetmiyorsan, değiştir ve istenen hissi yaratan başka bir poz bul.

Yin Yoga pratiğine uyduğu için, bu üç ipucunu inceleyeceğiz. Hedef Bölge, vücudumuzdaki 7 ya da daha fazla bölgeden, dikkatimizi yoğunlaştırmak istediğimiz herhangi bir yer olabilir. Elbette daha fazla Hedef Bölge olabilir, özellikle de bu kavramları daha geniş yang yoga formlarına uyguluyorsanız, ama genel olarak  vücut üzerinde göbekten dizlere kadar olan bölümde-ki Yin Yogada odaklandığımız bölge burasıdır-çalışmak, sağlıklı olmak ve hareket açıklığını korumak için bu sayı yeterli. Bu kavram fiziksel olmayan niyetler için de kullanılabilir örneğin enerjiyi hareket ettirmek, hislere dikkat kesilmek ya da meditasyonu derinleştirmek gibi. Yoga pratiğinize bu açıdan baktığınızda, doğal olarak, sadece estetik ya da performansa dayalı bir görüşten öte fonksiyonel bir yoga yaklaşımı yaratmış olacaksınız. Eğer amacınız bir takım pozları ya da jimnastik manevralarını yapma kabiliyetinizi artırmaksa, o zaman elbette estetik pratiği takip edin; ama eğer niyetiniz iyileşmek, sağlığınızı korumak ya da geliştirmekse fonksiyonel bir yoga yaklaşımı gerekir.1

Çoğunlukla bir yoga dersinde, bir pozun odak noktası hocanın verdiği ipuçlarına indirgenir. Bu anlaşılabilir bir şeydir çünkü pozlar bizim için araçtır, ama bir pozu yapmanın ardındaki niyet, pozu yapabilmek ya da iyi görünmek değil, vücutta bir etki yaratmak olmalıdır. Bu, yogadaki fonksiyonel yaklaşım ve estetik yaklaşım arasındaki temel farktır. Bir hoca ya da öğrenci pozu nasıl hissettirdiğinden ziyade nasıl göründüğüne dayalı olarak yargılamaya başladığı zaman, sağlığı optimize etme niyeti kaybolur. Pozu yaparken nasıl göründüğünüzün bir önemi yoktur: önemli olan pozda ne hissettiğinizdir, hatırlayın:

“Vücudu bir poza girmek için kullanmıyoruz

Pozu vücudun derinine girmek için  kullanıyoruz”

Bu basit gerçeğin farkına varmak bizi dogmalardan ve mükemmelik imgelerinden özgürleştirebilir ve vücudumuzla uğraşmamıza, yoga pratiğimizde elde etmeye çalıştığımız şeye ulaşmamıza yardımcı olur. Bu altapıyla Suzee’nin ipuçlarını uygulamaya başlayabiliriz: şimdi Yin Yogadaki 7 ana hedef bölgele bir bakalım bu bölgeleri çalıştırmak için hangi pozlar kullanılabilir görelim. Bir tablo işimizi görür. Bu tabloda hedef bölgelerin her birini strese tabi tutan pozları listeledik. Ve bu stres iki şekilde oluşuyor: hedef bölgelerde bir esneme halinde hissedilen; dokuların kompresyonu veya gerilimi.

1

(1) Açıklamalar için buraya göz atın.
(2) Bu alanların kompresyonu için diğer tarafta gerilim yaratacak pozları kullanın: midede kompresyon yaratmak için sırtı esneten hareketler kullanın ve öteki için de tam tersini.

Bu listedekiler  yorucu değil, ve istediğiniz hedef bölgeleri strese tabi tutmanıza yardımcı olabilecek daha bir çok poz olabilir ama burada gördüğünüz üzere, vücudu etkili bir şekilde çalıştırmak için çok büyük bir poz listesine ihtiyacınız yok. Neyse ki, yukarıda görüldüğü gibi bir poz işinizi görmezse deneyebileceğiniz başka pozlar var. Örneğin Ayakkabı bağı pozunda kalçalarınızın dış hattında bir şey hissedemiyorsanız, ama hedef bölgeniz gluteus ve IT band ise, o zaman diğer pozlardan birini deneyin. Belki ihtiyacınız olan şey Kare pozudur.

Estetik açıdan memnun edici olan hizalanmalardan vazgeçmek serbest! Özgürce newsletter-17_bolsterkımıldayabilirsiniz. Bu hareketlerin hepsinde oynayın ve hedeflediğiniz hissi bulabilmek için küçük ayarlamalar mı yoksa büyük ayarlarlamalar mı gerekiyor araştırın. Unutmayın, nasıl göründüğünüzün bir önemi yok-acı hissetmediğiniz sürece nasıl göründüğünüz kimin umrunda? Sınır noktanıza kadar gidin. Bazen ihtiyacınız olan tek şey birazcık geri çekilmektir. Şaşırtıcı bir şekilde, bazı kişiler için bir pozdan biraz çıkacak şekilde geri çekilmek, hareket açıklıklarının son noktasına kadar pozda derine gitmişkenki hallerinde olduğundan daha fazla şey hissettiriyor. Mesela Yusufçuk pozunda her zaman bacaklarınızı son noktaya kadar açmak zorunda değilsiniz. Bacakları daha kapalı tutmak addüktör kaslarınızın yıllardır göz ardı ettiğiniz bazı bölümlerini çalıştırabilir.

Yogada fonksiyonel bir yaklaşım kullanmanın ve bu basit tablonun bir Yin Yoga akışı tasarlamayı ne kadar kolaylaştırdığını görüyorsunuz: Sadece odaklanacağınız bir ya da iki Hedef Bölge seçin, bir tane kolay  belki bir tane de zor poz seçin, işte hazırsınız. Eğer seçtiğiniz pozlar işe yaramıyorsa, diğer seçeneklerden birini deneyin.

Elbette bir miktar üst gövde Hedef Bölgeleri de ekleyebilirsiniz; omuzlar, kollar gibi. Süreci bildiğiniz için bunları kendi kendinize eklemeniz kolay. Ve bu yolu yand yoga repertuarınıza eklemeler yaparak denişletebilirsiniz. Çalışmanız yin de olsa yang da olsa felsefe aynı: yoga pratiğinizde fonksiyonel bir yaklaşım benimseyerek sakatlanma risklerini azaltıp sağlığınızı optimize etme konusunda başarı elde etmeniz daha olası.

Yogada fonksiyonel yaklaşım aynı zamanda bir başka farkındalığı da beraberinde getiriyor: sizin vücudunuzun ihtiyacı olan şey, sizin yoganız. Estetiğe odaklanmak yoga dünyasının fonksiyonel ipuçlarından çok hizalanma ipuçlarına odaklanmasına yol açtı. Her beden farklıyken, tek bir estetik ipucu listesi nasıl herkeste işe yarayabilir? Maalesef işe yaramaz ama bu başka bir makale konusu. Fonksiyonel yoga odaklı önerileri takip etme konusuna ilgi duyuyorsanız, bir sonraki makalemizi okuyun: Senin Bedenin Senin Yogan.

Bernie Clark

*Bu sitedeki tüm çeviriler YogaTurk yazarına aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: