Yeni Yıl Kararlarının Yin Yüzü

Yazar: Bernie Clark | Yoga Eğitmeni, 1 Ocak 2013

Çeviri: YogaTurk Yazarı

*Bu yazı, Bernie Clark’ın onayıyla kendisinin “The Yinside of New Year’s Resolutions.” adlı makalesinin Türkçe çevirisidir.

1

Her Ocak ayında herkes yeni bir şeye niyet etmiyor ama  muhtemelen hayatınızda en azından bir kez bir Yeni Yıl Kararı almışsınızdır.

Geçmişte aldığınız kararları tekrar aklınıza getirin ve onlara ışık tutun. Neyle ilgiliydi?

Çoğu insan gibiyseniz, niyet ettiğiniz şeyler kendinizle ilgili bir şeyi değiştirmek olmuştur- ya önceden yaptığınız ama artık yapmak istemediğiniz bir şey vardı ya da yapmadığınız ama yapmaya başlamak için ant içtiğiniz bir şey.

“Sigarayı bırakmaya, daha az yemeye, daha çok egzersiz yapmaya, ailemle daha çok vakit geçirmeye, daha çok okumaya, o projeyi biritmeye……… (boşlukları doldurun)….. karar verdim.”

Bunlar aktivitelere ilişkin “yang” kararlardır: bir şey yapma kararı almak ya da bir şey yapmaktan sakınmak ya da bir başka deyişle, bir şekilde kendinizi veya hayatınızı değiştirmek.

Bunlar harika niyetlerdir ve sadece 1 Ocak’ta olmak zorunda değil ama  yang enerjilerimizi uyandırıp hayatlarımızın rotalarını değiştirmeye ihtiyaç duyduğumuz zamanlar vardır ama dengeli olun, bu tip niyetlerin yin taraflarına da bakmamız lazım.

Kararlarımızı irdelediğimiz zaman bunların, şu an olduğumuz halin yeterince iyi olmadığına dayanan dile getirilmemiş bir varsayıma dayandığını görürüz. Öz değerlendirmemizde birer “-meli,-malı” gizlidir: daha iyi olmalıyız ya da şimdi olduğumuzdan daha farklı olmalıyızdır.

Bu varsayım nereden geliyor? Neden şu an olduğunuz halle, hayatınızın şu an olduğu halle yetinmiyorsunuz? Kulağınıza daha farklı olmanız gerektiğini fısıldayan ses kimin sesi?

Denge, hayatlarımızın hem yin hem de yang tarafını bilinçli bir şekilde onurlandırmayı gerektirir. Yang; değişimle hareketle, tutkuyla, yükseklere tırmanmak ve büyük başarılar elde etmekle ilgilidir. Yin; kabulle, izin vermekle, sükunetle, şimdiki anın keyfini sürmekle ve küçük gündelik işleri büyük başarılar gibi yapmakla ilgilidir.

Toplumumuzda ve kültürümüzde devamlı olarak değişmek için, gelişmek için, sahip olmadığımız şeylerin peşinde koşmak için, problemlerimizi çözmek için dürtülürüz. Bir anlığına durun ve gerçekten gördüğünüz tüm reklamlara bir bakın, medyanın “ideal yaşamı” nasıl çizdiğini farkedin, arkadaşlarınızın ve ailenizin sizlere verdiği tavsiyeleri duyun. Şu an ne halde olursak olalım bu bir çok yönden yetersizdir, inancına kapılmak kolaydır. Ve bunca kusurumuz olduğumuz için, neden gelişmeye and içmeyelim ki?  İhtiyacımız olan tek şey bir şeyler satın almak, daha farklı giyinmek, iş değiştirmek, ilişki değiştirmek, yer değiştirmek….

Geçen onca yılda bunların hepsini yapmışızdır ama her nasıl oluyorsa  hala bir çok yönden yetersiz hissediyoruz.

Hayatı onarmaya dair bu yang yaklaşım, vaad ettiği sonuçları vermiyor. Bu başarısızlık için kendimizi suçlamak kolay, ve bu suçlama yalnızca bir sonraki değişim döngüsünü körükler: daha çok şey yapmaya çalışmalıyız. Bir çok yeni yıl kararının daha noel ağacını kaldırmadan önce yerle bir olmasına şaşmamak gerek. Geçmişte denedik ama içinde bulunduğumuz kültür hala bizi yeterince iyi bulmuyor.

Hadi tüm bunların Yin yüzüne bakalım

Kendinizle ilgili değiştirmeye çalışmaksızın yalnızca kabul etmeniz gereken şey nedir? Değişmeye çalıştığınız bunca yıldan sonra, sadece olduğu gibi kabul edeceğiniz bir tane şey seçin.

Bu kolay değil! Bu kültür-karşıtı ve mantığa aykırı. Bazı örnekler:

“Bedenimi tam şu anda olduğu gibi kabul etmeye karar verdim.”

“Öfkemi/korkumu/üzüntümü yargısızca dışa vurmaya karar verdim.

“Şimdiki partnerimle/işimde/evimde/arabamla/kedimle devam etme kararı aldım.”

“……..(boşlukları doldurun)…. sadece olmasına izin vermeye karar verdim.”

2.jpg
1909 yılından bir yılbaşı kartı (*tercümesi yazının sonunda)

Belki de geçmiş yıllarda bir şeyi bırakma, kilo verme, tatlı ya da çikolata yemeyi bırakma kararı aldınız. Hazzınızı bilinçli olarak kıstığınız için bu yang kararın gölge yanı belki de keyfinizin ve huzurunuzun kaçması olmuştur. Sonuç olarak mutsuz olmuştunuz ve bu mutsuzluk sevdiklerinize de yansımıştı.

Bu durum bu yang kararların akılsızca olduğu anlamına gelmiyor. Daha ziyade, her karar ve eylemin bir sonucu olduğunu gösteriyor.

Kendinize sormanız gereken asıl soru şu: “Geçmişte bu kararları alarak daha iyi oldum mu?””Daya iyinin” tanımı size kalmış: daha sağlıklı, daha mutlu, daha hoşnut, daha dengeli… eğer daha iyi olduğunuza inanmıyorsanız, bu kararlarınızın ardındaki niyeti tekrar gözden geçirmenin zamanı gelmiştir.

Bu yıl neden daha fazla değiştirmeye veya geliştirmeye çalışmayacağınız bir yanınızı kabul etme yılı olmasın? Hatta bu yıl bir başkası hakkındaki bir şeyi kabul etme ve onu değiştirmeye çalışmayı bırakma kararı bile alabilirsiniz! Elbette gidip bilinçli olarak bir şeyi yapma ya da yapmamaya dair yang karar alabilirsiniz ama neden bu yılbaşına bir tane de yin karar eklemeyesiniz? Bu sene neleri kabul edeceksiniz, nelere izin vereceksiniz ve neleri değiştirmeyi bırakacaksınız?

Bu yıl sizin yin yılınız olsun.

Bernie Clark

*Yukarıdaki kartpostalda yazanların çevirisi: “Bu yılın her sabahı için bir karar aldım: Bugün basit, samimi ve dingin bir hayat yaşamaya çalışacağım. Tüm hoşnutsuz ,kaygılı, heves kırıcı, kirli ve çıkarcı düşünceleri hemen geri püskürteceğim. Neşe ekeceğim. Cömert olacağım, hayırsever olacağım ve kutsal sükuneti alışkanlık edineceğim. Harcamalarımı kısacağım, sohbetlerimde özenli olacağım, vazifelerimde titiz olacağım, güvene sadık olacağım ve Tanrıya çocuksu bir şekilde güveneceğim.

*Bu sitedeki çevirilerin tamamı YogaTurk yazarına aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: