Ruhun Yin Tarafı

Yazar: Bernie Clark | Yoga Eğitmeni, 19 Nisan 2013
Çeviri: Yoga Türkçe yazarı

* Bu yazı, Bernie Clark’ın onayıyla “The Yin Side of Soul” makalesinden Türkçeye çevrilmiştir.

Çevirmenin Notu: Bu yazıyı okurken Yin ve Yang kavramlara dair örnekler aklımızı karıştırabilir ama Yin ve Yang kelimelerini kullanırken bunların mutlak değil göreceli kavramlar olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Yani bunlara dair verilen örnekler, her yazıda farklılık gösterebilir. (Dağ, vadi ve benzeri kelimeler gibi)

Yoga dansında, kâh coşkulu, kâh köklenmiş hissederiz. İlham ve bağlantı, ruh ve canın tezahürleridir.

Batı’da bir çoğumuz için can ve ruh eş anlamlı gibi görünür: sevdiğimiz biri öldüğünde, can verdi diyebiliriz ya da ruhu aramızdan ayrıldı diyebiliriz. Aradaki fark nedir?

Doğunun Taoist felsefesinde, beş farklı türde can vardır tek bir can yoktur. Batı ruhbiliminde (psikoloji) Carl Jung modelinde olduğu gibi, içsel tabiatımızın tek bir yüzey olmadığını farkederiz: her birimizin içinde bir çok kişilik ve fonksiyon vardır. Her birimizin içinde varlığımızın çok farklı iki cephesi, hem ruh hem can vardır.

1.jpg
Izzard kullanıcısının Top of the World adlı fotoğrafı, Flicker

Ruh bize ilham verendir, bizi yükseltendir.

Ruh heyecan vericidir ve hayata ve yaptıklarımıza anlam katar. Ruh dağın zirvesidir. Soluk alışımızdır. Ruh derin amaç özlemimizdir, bizi kaldırıp  konforlu yatağımızdan, kapımızdan binlerce kilometre uzağa götürür. Hacıları yola gönderen şey ruhtur.

Ruhun negatif yanları da vardır: Bir dağın tepesinde oldukça soğuk, kuru ve yalnız olabilir! Fazla analitik, soğukkanlı ve duygulara ve öteki insanlara uzak olabilir.

Can vadilerdedir: başkalarıyla olmaktır, iletişim kurmak, ait olmak ve gündelik dramalarla yaşamaktır.

Can ekmek pişirmektir, yemekler pişirmek ve tuvaleti temizlemektir. Can derindir; ruh geniş. Can bizim soluk verişimizdir. Can anlamsal açıdan sabıktır. Birincil ifadesiyle hayattır- onun zengin toprağında gelişebiliriz ama aynı zamanda takılıp kalabilir ve çamurda debelenebilir ve yaşama direnebiliriz. Ruh düşüncelerle zenginleştirilmiştir. Can ritüellerle beslenir: eski didişmelerin yeniden canlandığı, yılın özel zamanlarındaki aile toplantıları  canın dışavurumudur.

Çoğunlukla insanların ruh eşlerini bulmak üzerine konuştuklarını duyarsınız ama çoğunlukla asıl aradıkları can eşleridir! Sıkıcı, donuk, sıradan hayatlarına anlam ve heyecan getirecek birini, onlarla bir anda Yunanistan’a ya da Hindistan’a gidecek, veya onlara bir başka vahşi macerada eşlik edecek birini- özel bir arkadaşı (sevgili olmak zorunda değil) ararlar.

Ve bazen asıl ihtiyacımız olan şey ruh eşinden çok bir can eşidir: derin bir iletişim kurabileceğimiz-hep kelimelerle değil bazen var oluşla. Ormanda ya da kumsalda birbirimize tek bir kelime etmeden uzun bir yürüyüşe çıkarabileceğimiz özel bir arkadaş, can eşi budur.

Can ve ruh asıl bütünlüğümüzü fark etmemiz için bir aradadır.

Çoğunlukla bütünleşmek için birini, bir can eşini ararız ama bütünlük her zaman bütündür: bir kadeh şarabın yarısını dökün, kalan şey yine aynıdır- azalmıştır ama hala bütündür. Bardağı yeniden doldurmak bütünlüğü geri getirmez sadece bütüne eklenir.

yinyangBütünsellik sembolleri her kültürde bulunur ve en çok da daire şeklinde tasvir edilir. Küçük bir dairenin bütünlüğü büyük bir daireninkinden daha az değildir. Taoist Yin Yang sembolü bu bütünlüğü yansıtır ve içinde bulunduğu alanın tamamlayıcı doğasına ışık tutar.

Yin tarafın karanlığı yang tarafın aydınlığını tamamlar ve bütünler. Bütünlük bu iki taraf olmadan var olamaz. Aydınlık ve karanlığı birbirinin zıttı olarak düşünmek kolaydır, ama onlar zıt değil, bütündürler!

Daha dikkatli bakın: karanlık aydınlığı kaybetmek pahasına var olmaz. Aydınlığın içinde bile karanlık vardır. Aydınlığın hayata kontrast ve netlik verebilmesi için karanlık gerekir, ve diğeri için de tam tersi.

Can ve ruh birbirinin zıttı değildir; tamamlayıcısıdır. Tıpkı yin ve yang sembolü gibi: karanlık, duygulu taraf; aydınlık, heyecanlı tarafı tamamlar ve bütünler. Hayatın içinde kesinlikle ikisine de ihtiyacımız vardır ve bu iki güç bizi bir ileri bir geri çeker. Bazen hayatın bir yanına ya da bir kişiye bağlanmaktan kaçarız çünkü başka bir şeyi bırakmak zorunda kalcağımızı düşünürüz. Beni canlandıran ve heyecanlandıran bu insanı seçersem, kendimden vaz mı geçerim? Beni çok mutlu, güvende ve rahat hissettiren diğer kişiyi seçersem, hayatımın amacını terk mi etmiş olurum?

Ruh kafamızdadır: çıkarcı ve öngörülüdür. Leonard Cohen’in majör akorudur. Can minör akordur: bağırsaktadır, gerçek ve canlıdır. Bunlar kalpte buluşurlar, kafa ve bağırsağın ortasında kalan, dansın başladığı yerde. Yoga pratiğimiz esnasında dansa hükmedebiliriz, ruhun havada süzüldüğü zamanlar ve duyguları canımızın derininde hissettiğimiz zamanlar olur.

Kuzey Amerika kültürü çok spiritüeldir ama bu duygusallığın kaybına mal olur. İlham ararız, devamlı gelişim isteriz, neşe ve mutluluk bizim ilahi doğrumuzdur ve bizi canı oluşturan şeyden uzaklaştırır. Ruhun neşeli zikirleri olan “Gülümse” ve ” iyi günler” cümleleri sık duyulur. Daha geleneksel kültürlerde; aile, din ve ritüeller yaşamın dayanağı olan duygusallığı sağlar.

Dengelemek, bütün olmak için, hayatlarımızda hem ruh hem de cana yer açmalıyız.

Yoga ruhumuzu inşa etmek için bize harika bir yol  oluşturabilir. Pek çok insan yoga derslerine ilham almak, canlanmak ve hayatın anlamını bulmak için gelir. Yoga bundan çok daha fazlasını verebilir. Yoga aynı zamanda bizi canın vadisine indirecek ve tabiatımızın derinlikleriyle tekrar bağlantı kurmamıza yardımcı olacak ritüeller de sağlar. Bir yoga dersi akranlarımızın olduğu bir öğrenci topluluğuyla, stüdyoyla, tanıştığınız öğretmenlerle yeniden bağlantı kurma ve keyif alma şansıdır. Yoga sizin düzenli “can-veren” ritüeliniz olabilir. Bu ritüel dersin başında ve sonunda bir kaç dakikalığına oturmak kadar basit bir şey olabilir.

Yıllar önce ilk yoga hocalığı eğitiminde bana,  bir yoga hocasının derste hiçbir zaman sözlü, özellikle de İngilizce sözlü müzikler çalmaması gerektiği çünkü çok dikkat dağıtıcı olduğu söylenmişti. Ne(y)den dikkati dağıtıyor? diye düşündüm. Sözler bize ilham verir, sözcükler başkalarıyla iletişim kurmamızın en önemli yollarından biridir. Sözler kötü olamaz, ama bazen beceriksizce kullanıldıkları olur.

Pek çok yoga hocası başka dillerde – çoğunlukla Sanskritçe- şarkılar çalarak bu emrin etrafından dolaşıyor. Ama Güney Asya’nın sembolleri biz Batı’dakilere  çok az şey ifade eder. Hannuman, Ganesha ve Kali Durga Toronto’da yaşayan bir muhasebeciye ne ifade edecek? Eğer ruhu ve canı uyandırmak ve keşfetmek istiyorsak, kültürümüzün bir parçası olan semboller ve müzikler kullanmak çok yardımcı olacaktır.

Yoga pratiğinizde size bir şeyler ifade eden ya da duygusal olarak sizi etkileyen bir müzik seçin. Müzik ilham verici ya da anlamlı olabilir: kendi seçtiğiniz müziği dinlerken ve hareket ederken neler hissettiğinizi farkedin. Harika bir filmi müziği olmadan hayal edin. Starwars müzikleri olmasaydı bu kadar efsanevi bir film olmazdı. Yüzüklerin Efendisi’ni, Avatar’ı müziksiz düşünün. Hiçbir hareket olmazdı.

1.jpgKendi kendinize pratik yaparken, kendinize has olan fiziksel yoganızı yaparken, kendinizi şımartın: canın karanlık yarısıyla ve ruhun yükselen yarısıyla dans edebilir misiniz bir bakın. Zaman zaman yükselmeye ve sonra aşağı inmeye izin verin.

Neşelenmeniz ve debelenmeniz eşit ölçüde olsun. Hayat her zaman temiz ve mikropsuz değildir. Hayat her zaman süt ve bal değildir- bazen bezgin ve çamurludur. Çamura ve gün ışığına ihtiyacımız var. Dansı ve kesişimi bulun: bu sadece tek bir şey değil. Yin ve Yangın arasındaki sentezi arayın, can ve tuh arasındaki sentezi. Bu sentezi bulduğunuzda, dikkat kesilin- ilginç bir şey olmak üzere.

Son Not: “Can” ile ilgili daha fazla şey öğrenmek için Thomas Moore’un ufuk açan kitabı , Care of the Soul’a bir göz atın.

Bernie Clark

*Bu sitedeki tüm çeviriler ve yazıları Yoga Türkçe yazarına aittir.
*Kapak fotoğrafı, Lukas Furlan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: