Yoga Kitap Önerileri 1

Merhabalar,

Uzun süredir Türkiye’deki Türkçe kaynak azlığından ötürü burada ünlü hocaların Yoga konusunda yazdığı makalelerin çevirilerini yapıp yayınlıyorum. Biliyorum ki Yoga Türkçe sitesindeki kaynakları sadece İngilizce bilmeyen kişiler değil, İngilizce kaynakları rahatça okuyabilen kişiler de kullanıyor. Ve bugün hem İngilizce hem de Türkçe kitaplardan oluşan bir kitap öneri listesi hazırladım. Tabii ki yogaya dair en önemli kaynakların dili İngilizce ve bunları satın almak için en mantıklı ve en güvenilir yer şüphesiz ki Amazon.com. Yoga hocaları olarak hepimiz eğitimler esnasında bir sürü kitap satın aldık, Amazon’dan verdiğimiz siparişler bir bir geldi ve evlerimizde birer yoga kütüphanesi oluşturduk. Ben de bir yoga hocası için ya da yoganın detaylarına ilgi duyanlar için bana göre öneli olan bir kitaplar listesi oluşturdum. Aşağıda gördüğünüz kitapların resimlerine tıklayarak satın alma sayfasına yönlenebilir ve bu kaynakları edinebilirsiniz.

Nedir bu Yoga? (Hem Türkçe hem İngilizce)

Bora Ercan – Yoga 1. Kitap ve Yoga 2. Kitap: Türkçe kaynak arayanlar için, üç ciltlik serinin ilk iki kitabı çıktı. Yoganın tanımı ve tarihini anlatan bu kitapların birincisinde Bora Ercan, “Surya’dan Patanjali’ye” yoganın ortaya çıkışından sonraki ilk zamanları anlatıyor.  İkinci kitap ise, “Buda’dan Hatha Yoga’ya” başlığı ile yoga tarihinin sonraki dönemlerine ışık tutuyor. Kitapların resimlerine tıklayarak İdefix’ten satın alabilirsiniz. Elbette gittiğiniz başka kitapçılardan da edinebilirsiniz.

amazon9  amazon10amazon1

pa.png

Yoga klasik dönemde  Patanjali’nin 185 vecizeden/aforizmadan oluşan Yoga Sutraları adlı kitabında derlenmiş ve sistematize edilmiştir. Yoganın felsefi ve ahlaki yönüne dair merakımızı giderebileceğimiz bir kitaptır. Yine bu kitabın da bir sürü farklı çevirisi vardır.

B.K.S. Iyengar – Light on Yoga: 2014 yılında kaybettiğimiz değerli üstad Iyengar’ın ağzından yoga. Bu kitabı ve bu yazıda önereceğim diğer tüm kitapları resimlerine tıklayarak amazondan satın alabilirsiniz. Bu kitaplara ek olarak, Hinduizme ve yoga kültürüne oldukça büyük etkileri olmuş olan Bhagavad Gita adlı kitabı okumak da yoganın felsefi kökenlerini anlamak açısından faydalı olacaktır. Bhagavad Gita bir kutsal kitap değil, edebi bir eserdir. Ancak piyasada hem İngilizce hem de Türkçe olarak o kadar çok çevirisi var ki, hangisini okuyacağını şaşırıyor insan. Bazı hocaların mutlaka şu çeviriyi okumalısınız diyerek önerdiği versiyonlar var ama ben bu topa girmemek için buraya bu kitabı eklemiyorum.  Listede üçüncü sırada yer alan Her Yönüyle Yoga kitabı, yogayı anlamak isteyenlere önerilen Türkçe kitaplardan biri.

amazon8

Ustalardan Anatomi ve Asanalar Üzerine:

amazon1amazon5 amazon4amazon11 Elbette piyasada bir çok kitap var ve bu önerdiklerim iyi kitaplardan sadece bazıları ama anatomi çalışırken bu 4 kitabı kullanabilirsiniz. Leslie Kaminoff’un Yoga Anatomy isimli kitabı tüm dünyada meşhurdur. Blandline Calas’in Anatomy of Movement adlı kitabı anatomiyi hareketler üzerinden anlatır. Ray Long’un her kitabı gibi The Key Poses of Yoga kitabı da temel yoga pozlarında hangi kas ve kemiklerin nasıl çalıştığını özel çizilmiş görsellerle özenle anlatır. Bernie Clark’ın Your Body Your Yoga adlı kitabı sadece anatomi değil bir çok boyutu öğrenmek için harika bir kaynaktır ve oldukça yeni bir kitaptır.

amazon15 amazon14 amazon13 amazon12

Yukarıda gördüğünüz kitaplardan ilki, Atlas of Anatomy, yogadan bağımsız olarak, başlı başına bir anatomi kitabıdır. İkinci sıradaki Susi Hately’nin kitabı ise, yogada sakatlanmaları önlemeye yönelik uyarıları ve yönlendirmeleri içerir ve sakatlanmalarla ilgili bilgiler verir. Üçüncü sırada yer alan Donna Farhi’nin kitabı da yine yogayı onun dilinden okumak ve anlamak isteyenlere önerilebilecek bir kitaptır. Ünlü yoga eğitmenlerinden Sarah Powers’ın Insight Yoga kitabında, kendisinin geleneksel yoga ile Çin tıbbının prensiplerini harmanlayan tarzını daha yakından tanımaya olanak sağlıyor.

Jivamukti Yoga ekolüne dair okumalar yapmak isteyenler için Sharon Gannon ve David Life’tan Jivamukti Yoga:

amazon5

Yogayı öğretmek üzerine:

amazon16 amazon6 amazon3

İlk sıradaki Yoga As Medicine kitabı bir derlemedir. Birden fazla yoga hocasının hastalıkların tedavisine destek olmak amacıyla yogayı nasıl kullanabileceğimizi anlattığı makalelerin bir araya toplanmış halidir ve bu kitapta hem hastalıkların basit bir dille tanımlarını ve semptomlarını hem de bu hastalıkların tedavisinde destek amacıyla yapılabilecek yoga pozlarını bulabilirsiniz. İkinci ve üçüncü sırada ise Mark Stephens’ın yogayı öğretmek üzerine, yoga dersi verirken kullanabileceğimiz asana sıralamalarını anlatan, ders kurulumunu ve hatta derste konuşurken kullanmamız gereken ses tonunu bile uzun uzun anlatan faydalı kitapları var. Tüm bu kalın kitapları elbette bir oturuşta sayfa sayfa okuyabilmek mümkün değil ancak bu kitaplar birer ansiklopedi gibi kitaplığımızda durdukça, biz ihtiyaç halinde bu kitapları karıştırıp konu başlığına göre inceleyebiliriz.

Yin Yoga ve Dahası Üzerine:

amazon7amazon1.pngamazon2.pngamazon4

Bu sırada yer alan kitaplarda da yine hem Paul Grilley ve Bernie Clark’ın kitapları hem de yoganın terapötik yönüne dair kitaplar var. Listenin sonuncu kitabında ise şu meşhur “çakra” konusuna bilimsel bir bakış açısıyla açıklama getiriliyor.

Burada önerilen kitaplar ilgi alanlarınıza göre değişebilir ve yogaya dair yazılmış önemli kitaplardan yalnızca bazılarıdır.

Sevgiler,

Yoga Türkçe yazarı

 

 

Yoga Kitap Önerileri 1” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: