7 Çakra

Yazar: Bernie Clark

Çeviri: Yoga Türkçe

*Bu yazı, Bernie Clark’ın onayıyla, kendisinin “The Seven Chakras” adlı makalesinin Türkçeye çevrilmiş halidir. 

Muladhara / Kök Çakra

Her çakranın ilişkili olduğu bir merkez ve işlev vardır. En alttaki çakra muladhara/kök çakradır, omurgamızın en altında bulunur. Mula kök demektir. Yılan gibi kıvrılan bir sarmal olan kundalini, bu çakranın tam altında uyur, kök çakra shakti’yi uyandıran ve sushumna nadi (sushumna kanalını) yüksleten bir anahtar olarak kullanır. En alttaki çakra olan bu merkez, en temel niteliktedir ve prithivi ya da toprak elementiyle ilişkilendirilir.

Joseph Campbell,  Transformation of Myth through Time adlı kitabında kök çakrayla ilgili nefis bir benzetme yapıyor: ejderha. Bu çakra bir ejderhadır. Ejderhalar kayda değer bir şey yapmazlar ama değerli olan şeylerin muhafızlığını yaparlar. Ejderhalar mücevherler biriktirirler ve güzel kadınları kaçırırlar ama bunlarla ne yapacakları hakkında bir fikirleri yoktur. İşleri sadece var olmaktır.

Purananda, 1577’de yazdığı “Shat-chakra-nirupana” metninde der ki; bu çakra üzerine meditasyon yapmak kişiyi “her şeyin uzmanı yapar. Kişi tüm hastalıklardan kurtulur ve ruhunun derinlikleri büyük bir memnuniyetle doludur.”

Svadhisthana / Sakral Çakra

Bir sonraki çakranın adı “svadhistana” / “sakral çakra.” Campbell bu çakrayı “en sevdiği dinlence yeri” olarak yorumlamayı tercih etmiş. Sakral çakra apas yani su elementiyle ilintilidir bu sebepten tabiatı sıvı olan tüm bedensel fonksiyonlar buradan yönetilir. Cinsellik kendisine eşlik eden tüm haz ve acıyla birlikte  burada çiçeklenir. Çoğunlukla svadhistananın genital bölgede olduğu söylenir.

Purananda bu çakra üzerine meditasyon yapmak “kişiyi şehvet, öfke, aç gözlülük ve daha bir çok düşmandan kurtarır” diyor. Eğer bu çakra gelişmemişse, kişi cinsel dürtülerinin insafına kalmıştır. Campbell bize fiziksel olarak seksin, hayatın amacı olduğunu hatırlatıyor. Cinsel olan her şey heyecan vericidir, fakat cinsel hayal kırıklıkları da buradadır. Hüsran büyük olduğu zaman, bu cinsel enerjiler sıklıkla hayatın diğer alanlarına da yansıtılır. Campbell medeniyetin böyle bir yansıma olduğuna inanır.

Bu güzel fotoğraf, Mirror of India sitesinden alınmıştır.

Manipura Çakra / Solar Pleksus

Manipura “parıldayan mücevher şehri” olarak tercüme edilir. Her ne kadar bazı üstatlar solar pleksusta bulunduğunu iddia etse de bu çakra göbeğimizde bulunur. Buradaki enerji agresiftir ve güçle ilgilidir. Purananda’ya göre bu çakra üzerine meditasyon yapmak “(dünyayı) yok etme ya da yaratma gücünü” pekiştirir. İlişkili olduğu element agni, yani ateştir.

Campbell’in dediğine göre bu üç çakranın olduğu seviyelerde yaşayan insanlar genellikle ilahi farkındalığın en düşük olanlarıyla ilgilenirler. Sağlık, bereket ve üremek isterler. Daha üst seviyedeki ruhani edinimlere ilgi duymazlar. Duaları yaşamın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzerine talepler, hatta daha ziyade tanrı ile pazarlık içeriklidir. Ama esaslı bir yogi, bu üç çakrayı çabucak arındırmak ister ki enerji yukarıya, kalbine doğru akabilsin.

Anahata / Kalp Çakrası 

Burası kalp çakrasıdır. Anahata kelimesi, birbirine çarpan iki şeye gerek olmadan oluşan sestir. Bu Om sesidir. Burası dönüşümün, maddi ve tensel olandan ruhani olana dönüşün seviyesidir. Purananda der ki bu çakra üzerine meditasyon yapan kişi, “üstün bir bilgeliğe ve tüm asil şeylere sahiptir. Duyuları tamamen kontrol altındadır.” İlgili element vata, havadır.

Altı çakranın tamamı açılıp işler hale geldiğinde ve Shakti yedinci çakrata Shiva ile kavuştuğunda, bedeninin içinde dururken hayata dönmek isteyen yogi, kalbine döner ve kalbini mesken tutar. Kalp; birinci ve yedinci, ikinci ve altıncı, üçüncü ve beşinci çakralar arasındaki denge noktasıdır.

Visuddha / Boğaz Çakrası

Visuddha “saf” demektir. Bu çakra boğazımızda bulunur ve beş elementin en zor algılananı akasha, ya da boşluk ile ilgilidir.  Aynı zamanda dinleme ile de ilişkilendirilir. Sesli kitabı  The Yoga Matrix’te  Richard Freeman, bunu şöyle açıklıyor, dinlediğimizde boşluk yaratırız. Bu ikisi arasında derin bir bağ vardır. Freeman’a göre yoga dinlemekle, boşluk yaratmakla başlar(1).

Purananda bize diyor ki bu çakra “büyük bir bilge olmanın, sözcük ustası olmanın ve kesintisiz bir gönül rahatlığının kapısını açar”.

Ajna / Üçüncü Göz Çakrası

Ajna hükmetmek, güç ve otorite anlamlarına gelebilir. Bu vücudumuzun bir parçası olan en yukarıdaki çakradır. Kaşlarımızın tam ortasında bulunur, çoğunlukla üçüncü göz olarak nitelendirilen bölgede. Hintli kadınlar çoğunlukla buraya “bindu” adında bir nokta koyarlar. Georg Feuerstein buranın altıncı his ve diğer paranormal güçlerin yeri olduğunu belirtir.

Purananda’ya göre manas olarak bilinen sübtil zihin, burada yer alır. Aynı zamanda der ki bu çakra üzerine meditasyon yapmak yetenkli yogileri “he rşeyi bilen ve gören yapar. Kişi herkese yarar sağlar, uzun ömürlü olur, üç dünyanın tümünü yaratan, yok eden, ve koruyan olur”

Sahasrara / Taç / Tepe Çakrası

Tüm çakraların en sonuncusudur. Sahasrara bu çakranın sembolü olan bin tane lotus taç yaprağı anlamına geliyor. Bu çakra başın tepesinin hemen üzerinde bulunur. Campbell’in dediğine göre altıncı ve yedinci çakraların arasında ruhumuz Tanrıyı görür. Burada, yedinci çakrada ruh Tanrıyla birleşir. Shakti ve Shiva bir araya gelmiştir, bilge özgürleşmiştir.

Aydınlanmamış yogiler için, sahasrara manasın (sübtil zihnin) üzerindeki zihinsel fonksiyonlardan sorumludur. Buradaki sezgi mistik bir deneyim ve hatta aydınlanma şeklinde ortaya çıkabilir.

Son sözü Purananda’nın son çakra hakkındaki söylemleriyle bitirelim: “Zihnini kontrol edebilmiş en üstün insan, bir daha doğmaz, çünkü üç dünyada kendisini bağlayan hiçbir şey kalmamıştır. İstediği her şeyi yapabilecek ve isteğiyle ters düşecek şeyleri engelleyebilecek güce sahiptir. Hatta Tanrıya bile karşı gelir”

Bernie Clark

Birisi “7 Çakra” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: