Çakralar

Yazar: Bernie Clark

Çeviri: Yoga Türkçe

*Bu yazı, Bernie Clark’ın onayıyla kendisinin “Chakras” adlı makalesinin Türkçeye çevrilmiş halidir.

İnsan vücudunun içerisinde neredeyse yüz tane sinir ağı (pleksus) vardır. Pleksus, sinirlerin bir sinir ağı oluşturmak üzere (dallara ayrılmanın aksine) bir araya gelmesidir. Aralarında en çok bilineni otonom bir sinir hücresi kümesi olan midenin arkasında ve diyaframın aşağısındaki solar pleksus / karın boşluğu sinir ağıdır. Bazı bilim adamları solar pleksusu bizim ikinci beynimiz olarak adlandırır. Başka kanallar da pleksus oluşturabilir.  Kan damarları pleksus oluşturabilir, tıpkı beynimizdeki koroid pleksus gibi. Ve yoga üstadları derler  ki nadiler (enerji kanalları) da pleksuslar yaratarak adına “çakra” dedikleri bir ağ oluştururlar. Çakra kelimenin tam anlamıyla bir çark ya da dairedir.

Çakralar, tıpkı sinir enerjisinin solar pleksusumuzda bir ağ oluşturmuş olması gibi bedenlerimizdeki süptil enerjinin toplanma noktalarında ağ oluşturma şekillerinin modelleridir. Bir kez daha yoga öğrencilerini, davranış gözlemlerini açıklamak için kullanılan modelleri gerçek zannetmemeleri konusunda uyaralım. Model sadece bir modeldir, eğer kullanışlıysa iyi bir modeldir.

The chakras and the endocrine glands. From Wikipedia
7 Çakra ve Endokrin (İç Salgı) Bezleri

Budist yogiler 1500 yıl önce çakraların ilk modellerinden birini geliştirdiler. Yogadaki Tantra ekolünün gelişimine yardımcı oldular. Budist oldukları için, onların modeline beş tane meditasyon yapan Buddha’nın her birisi için bir tane olmak üzere 5 tane çakra konmuştu. Yogadaki, Hindistan’daki hindu yogilerin de yaptığı,  Tantra ekolünde 7 adet majör pleksus tespit edilmişti, topraktan cennete doğru uzanan  her bir ilahi var oluş düzlemi için (lokha’lar) bir tane.

Çakra teorileri türlü türlü ve değişkendir. Sahip olduğumuz çakraların sayısı (bazı yazılar 12 ya da daha fazla olduğunu söylüyor), yerleri, her bir çakranın tarifi ve hatta çakraların amaç ve fonksiyonları hakkında bile bir fikir birliği yoktur. Çoğunlukla çakralar nilüfer (lotus) taç yaprakları olan şemalarla, belirli renklerle, ses ve sembollerle betimlenir. Fakat burada da büyük bir çeşitlilik vardır. Genelde hemfikir olunan şey çakraların sübtil bedenin enerji merkezleri olduğudur.

Çakralar, fiziksel olarak aynı bölgede olsalar bile (resimde görüldüğü gibi)  bedenimizde bulunan sinir ağlarıyla (solar pleksus ya da overlerdeki gibi) ya da iç salgı bezleriyle aynı şey değildir. Aynı şekilde çakralar vücudun fiziksel organları gibi görülmemelidir. Çakralarla endokrin organların (iç salgı yapan organlar) yakınlığı ve işlev benzerlikleriyle ilgili çokça şey vardır. Fakat yoga metinleri böyle iddialarda bulunmuyor ve yoga hocalarının bu benzerlikleri yaratması sadece son yirmi otuz yıl içerisinde oldu. bu bezler ve pleksuslar omurganın dışında bulunurken, çakralar her zaman spinal kolona bağlı olarak tarif edilirler(1).

Günümüzde çakraları detaylı olarak açıklayan bir çok kitap bulmak mümkün.  Georg Feuerstein’in Tantra, the Path of Ecstasy adlı kitabı bu konuya iyi bir giriş niteliğinde. Çakraların ne işe yaradığı konusunda tambir açıklama bulmak zor ama şunu demekte sakınca yok: bir çakra, süptil enerjinin (prana ya da kundalini) bir merkezidir ve fiziksel ya da spiritüel olarak tamamen sağlıklı olabilmek için ve nihayetinde aydınlanabilmek için, manipüle edilmesi gerekir. Sıradan bireylerde, çakralar gelişmemiz ve hatta uykudadır. Yoga pratiği prananın (yaşam enerjisinin) akmasını sağlayarak çakraları uyandırmaya yardımcı olur. Nihayetinde altı çakranın tamamı açıldığında enerji en üstteki çakraya ulaşabilir ve özgürleşme mümkün olur.

Şimdi yedi çakranın her birini ayrı ayrı inceleme zamanı.

1) Dr. Motoyama’nın kendi araştırmaları farklı bir çakra anlayışı ve çakra modelini beraberinde getirmiştir. Daha sonraki yazılarda bu bulguları inceleyeceğiz.

Bu konunun devamı niteliğinde olan “7 Çakra” isimli yazıyı okuyun.

Birisi “Çakralar” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: