Dr. Motoyama’nın Görüşü

Yazar: Bernie Clark

Çeviri: Yoga Türkçe

*Bu yazı, Bernie Clark’ın onayıyla, kendisinin “Dr. Motoyama’s View” adlı makalesinin Türkçeye çevrilmiş halidir.

Çevirmenin notu: Bu yazı, Dr. Motoyama adındaki Japon bilim adamının yaptığı araştırmaları Bernie Clark’ın bakış açısıyla birleştirerek çakralar konusunda bilgiler içeriyor. Çakralar konusunda, hem bir yoga eğitmeni hem de öğrencisi olarak, kendi inançlarımdan, düşüncelerimden bağımsız olarak farklı görüşleri ve araştırmaları okumayı seviyorum. Bilgi alabilmeniz için bu çeviriyi sizlerle de paylaşmak istedim. Dr. Motoyama, Fizyolojik Psikoloji alanında ve Felsefe alanında doktora derecelerine sahiptir. 1991 yılında Tokyo’da Güney Kaliforniya Enstitüsü’nün Japonya ayağını kurmuştur. Zihin ve beden arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu konu üzerinde Doğu ve Batı tıbbını sentezleyerek çalışmak için çabalar göstermiş, bu konular üzerine çalışan önemli araştırmacıları kurduğu enstitüye davet etmiştir. Aşağıda Motoyama’nın kitabının Türkçesini vereceğim ancak kitabın İngilizce dilindeki orjinalini buradan satın alabilirsiniz.

Yoga pratiği herbir çakranın kademeli olarak temizlenmesi ve açılmasıdır. Bu enerji girdapları bir kez açıldı mı, kundalininin ya da shakti enerjisinin akışı merkezi kanaldan yükselebilir ve bilinç Tanrıyla birleşir. Bu çakraların en alttakinden başlayarak yukarıya doğru sırayla açılması gerektiği izlenimine kolayca kapılabiliriz. Yoga üzerine yazılmış eski metinlerin hiçbirinde böyle bir iddia yoktur. Bir çok kişinin bir ya da iki çakrası zaten açık olup alt çakraları bloke olmuş olabilir.

Dr. Motoyama’nın deneyimlerine göre çakralar belirli bir sıra ile açılmalı ama kök çakradan başlayarak değil. Öğrenciye muhakkak Ajna / üçüncü göz çakrasıyla başlamasını öneriyor ve diyor ki: “Eğer ajna çakrası ilk önce açılırsa, alt çakralarda gizlenen yıkıcı ve tahlikeli olabilen karmik güçler güvenli bir şekilde kontrol edilebilir.” Ajna çakrasını açtıktan sonra yogi muladhara (kök çakra) ve svadhisthana (sakral çakra) ile devam eder.

Durugörü (kahinlik) yetileri sayesinde görükleri üzerine Dr. Motoyama söylediğine göre, çakralar çarktan ziyada koniye benziyor, konilerin kökü omurgada bulunup geniş olan uç kısımları ise vücudun ön yüzeyinde bulunuyor. Çakranın ön kısmını reseptör olarak adlandırıyor. Aşağıdaki tablo yedi çakranın bazı özelliklerini gösteriyor, büyük bir çoğunluğu Dr. Motoyama’nın Şakra Teorileri kitabından.

1

Çakraların işlevleri hakkında Dr. Motoyama’nın bakış açısıyla yoga konusundaki diğer yazarların görüşü arasında bir tane önemli fark var: Dr. Motoyama çakraların bizim sahip olduğumuz 3 bedenin arasındaki köprüler olduğunu saptadı. Bu üç beden şunlar:

  • Fiziksel beden ve onun aklı: fiziksel bedenle ilgili bilinç
  • Astral ya da süptil beden ve onun aklı: Duygularla ilintili olan bilinç. Burası prana ya da chi’nin (yaşam enerjisinin) yuvasıdır. Chi’nin fizik kanunlarına uygun hareket ediyor olması ilginçtir. Zamanla ve mekanla zayıflar.
  • Nedensel beden ve onun aklı: bilgelik ve zeka ile ilgili olan bilinç. Burası “psi” adıyla bilinen daha yüksek bir ruhani enerjinin yuvasıdır. Fiziksel kanunların Psi’yi bağlamıyor olması da ilginçtir. Zamanla veya mekanla zayıflamah yerine bir lazer gibi doğrultulduğu yere doğru güçlü şekilde kalır.

Dr. Motoyama bizlere astral ve nedensel bedenlerin yin doğasına kıyasla fiziksel bedenin daha yang olduğunu söylüyor. Bu bedenleri birbirine bağlayan ve aralarındaki bilgi ve enerji akışını sağlayan şey çakralardır. Yıllar boyunca yogilerin normalde imkansız olan becerilere sahip olmalarının sebebi bu bağlantıdır. Örneğin astral enerjileri fiziksel enerjiye dönüştürme yetisi sayesinde canlı canlı gömülmüş bir bir üstad, haftalarca hava, yemek ve su olmadan hayatta kalmayı becerebilmişti.

Şimdi artık elimizde enerji (prana), onun izlediği yollar (nadi’ler) ve ana enerji merkezleri (çakralar) var. Geriye enerjiyi hareket ettirme pratiğini keşfetmek kalıyor. Bu pratik pranayamadır.

Bernie Clark

*Bu sitede yayınlanan tüm yazılar yazarların onayı alınarak yayınlanmıştır. Çevirilerin tamamı Yoga Türkçe yazarına aittir.

Birisi “Dr. Motoyama’nın Görüşü” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: