Yogada Zihin-Beden İlişkisi

Yazar: Dr Ray Long | Ortopedi Cerrahı, Yoga Eğitmeni

Çeviri: Yoga Türkçe

*Bu yazı, Dr Ray Long’un onayıyla, kendisinin “The Mind—Body Connection in Yoga” adlı makalesinin Türkçeye çevrilmiş halidir.

Yoga yapmanın faydalarından pek çoğu, özellikle mistik durumlar,  modern Batı bilimi ile açıklanamıyor. Yine de yogaya bilimsel açıdan yaklaşmanın bir avantajı da şu ki, çoğunlukla pratiğin faydalı olan özelliklerini tanımlayabiliyoruz ve etkisini artırmak için bilimsel bilgi birikimimizi kullanabiliyoruz.

Bugünkü yazıda beynin bedeni nasıl “gördüğünün” ardındaki sinirbilime göz atacağız.

Videomuz “motor homunkulüsü” gösteriyor. Bu, bedenin beyindeki proporsiyonel temsilinin görsel bir haritası. Bu Kanadalı ünlü beyin cerrahı Dr. Wilder Penfield’ın çalışmasından alındı. Penfield bu haritayı ameliyat esnasında epileptik hastaların beyinlerindeki bölgeleri uyararak geliştirdi ve daha sonra vücudun hangi bölgelerinin etkilendiğini kaydetti. Dr. Penfield’in çalışması tıp bilimine çok önemli bir katkı sağlamıştı. Orjinaldi, mükemmel derecede sadeydi ve geçen zamana yenik düşmedi.

Vücudun, eller ve dil gibi,  daha çok dokunsal yeti ve duyumsal ayrımsama gerektiren bölgelerinin homunkulüsteki alanı daha büyüktür. Daha az karmaşık olan aktivitelerden sorumlu bölgelerin bu haritadaki yeri daha küçük. Mesela psoas kasına bakın. Bu kasın temsili el serçe parmağımızın ucunun temsilinden daha küçük!

Tüm bunların yogayla ne alakası var? Cevap şöyle, beyin “plastisite” diye bilinen bir özelliğe sahiptir. Bu, bedenin bir takım özel antrenmanlar yoluyla beyindeki fiziksel yapı ve devreleri değiştirebilme kabiliyetidir. Yoga yapmak beyindeki bu işlenebilirliğe erişme metodlarından biri olabilir. Örneğin, Psoas kasını uyandıran hareket serileri bu kasla alakalı olan devreleri genişletmek için kullanılabilir.

İlk kez oturmaya başladığımız zamandan itibaren (yaklaşık 8 aylıkken) psoası kullanırız. Aslında bu kası o kadar düzenli kullanırız ki beyin onu bilinçdışına atar ve o kası devreye sokmak için düşünmek zorunda kalmayız. Düşünmek enerji gerektirir ve beden daima enerjiden tasarruf etmenin yollarını arar. Buna bağlı olarak, bu önemli postüral kası nasıl aktive edeceğimizi “unuturuz”. Melese bicepleri kasmak kolaydır (pazularınızı göstermeyi deneyin). Aynısını bir de psoas kası ile yapmayı deneyin.

1

Psoas neden önemlidir? Bu kasın merkezine ve  Trikonasana pozuna nasıl katıldığına bir bakalım. Psoas iki kası kapsar; psoas majör ve iliacus(kalça kası). Psoas majör T12’den çıkıp L4 omurgövdesine doğru uzanır; iliacus iliyak çukurdaki pelvisin içinden çıkar. Her iki kas da, küçük trokantere bağlanan bir tendonu oluşturmak için bir araya gelirler; femurun (uyluk kemiğinin) başının iç kısmındaki topuza benzeyen yapıyı. Dolayısıyla psoas birden fazla eklemin üzerinden geçer: poliartikülerdir. Bu şu anlama gelir: psoas kasıldığında; bel omurlarını, pelvisi ya da kalçayı etkileyebilir. Bu kasın hareketi kalça ya da gövdenin fleksiyonunu sağlar. Psoas kasını yogada kullanılması çok önemlidir çünkü pozlarda lumbar bölgenin, pelvisin ve kalçanın merkezi stabilitesini sağlar.

Yani demem o ki; hayatın pek çok evresinden geçeriz: anaokuluna gideriz, ergenliğe gireriz, aşık oluruz, aşktan soğuruz… anladınız siz ne demek istediğimi. Sonra bir gün yoga yapmaya başlarız. Bu, vücudumuzu yeni ve alışılmamış pozisyonlara sokar. Ve her ne kadar asanaların bir çoğu psoas kasını bilinçli olarak devreye sokmamızdan faydalansa da, onu ilk önce bilinçdışının kontrolünden çıkarmadan bunu becerebilen insanlar çok nadirdir. Bunu yoga pozlarında psoas kasını ayırt ederek yapabilirsiniz. Beyniniz yoga çalışması esnasında psoas kasınızı düzenli olarak devreye soktuğunuzu kavradığı zaman, onu tekrar bilinçdışına atacaktır ama bu kez bunu yeni bir işlevle birlikte yapar: yoga pratiğinizi geliştirir.

Psoas Kasınızı Uyandırın serisine mutlaka tıklayın ve bir deneyin. Homunkulüsünüzün bu değerli çalışma ile değiştiğini bir düşünün.

amazon-com-associates-central-customize-and-get-html   amazon-com-associates-central-customize-and-get-html   amazon-com-associates-central-customize-and-get-html  amazon-com-associates-central-customize-and-get-html

Ray Long

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Dr. Ray Long’dan izin alınarak, Yoga Türkçetarafından yapılmıştır.Çeviriler tamamıyla yogaturk.wordpress.com yazarına aittir.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: