Yin Yoga, İnflamasyon, Fibrozis ve Kanser

Yazar: Bernie Clark

Çeviri: Yoga Türkçe

*Bu yazı, Bernie Clark’ın onayıyla kendisinin “Yin Yoga, inflammation, fibrosis and cancer” adlı makalesinin Türkçeye çevrilmiş halidir.  Yazıda bahsi geçen kanser ile ilgili araştırma yazısını gerekli izinleri aldıktan sonra çevirip sizlerle paylaşacağım.

Fasyanın Rock Yıldızı Helene Langevin ile Tanışın

Helene Langevin fasya araştırmaları dünyasının rock yıldızlarından biri.  Wikipedia kendisini “Harvard Tıp Fakültesi, Brigham ve Women’s Hospital’da bir profesör” olarak tanımlıyor. Kendisi akupunktur alanındaki hücresel ve moleküler mekanizmaları keşfetmesiyle biliniyor. Ama bu biyografi biz Yin yogacıları heyecanlandıran çalışmalarını açıklamıyor. Helene Langevin ve ekibi, Yin Yoga tekniklerini kullanarak deneyler yaptılar ve çokça olumlu sonuç buldular.

Binlerce kelime yazmaktansa, sizlerle Helene’nin iki adet konuşmasını paylaşmak daha öğretici olur. Birincisi, teknik değil ve her seviyeden kişiye açık. İkincisi sakatlanma, onarım, kronik inflamasyon ve esnemenin tümör büyümesini geciktirmedeki olası rolüyle ilgili bilimsel konulara derinlemesine giriyor. Daha hafif olan konuşmayla başlayalım: Bu, Conversations That Matter kanalının sahibi Stuart Mcnish tarafından Helene ile yapılan bir röportaj. Bu röportajdan sonra bağ dokulara aşık olacaksınız desem abartmış olmam!

Ben 2015’te Washington’da Helene’nin inflamasyon ve fibrozis üzerine bir konuşma yaptığı,  3. Fasya Kongresi’ne katılma şansını yakalamıştım. O konuşma yukarıdaki röportajdan çok daha detaylıydı ama yine de Yin Yoga ve anatomi açısından bu da bir harika! Masaj terapisinin bağ dokularda yarattığı stres ve gerilim açısından akupunktur ile benzer etkilere sahip olduğunu öğreneceksiniz. Kronik inflamasyon fibrozise, o da yorgunluk, lenf ödemine dönüşüyor ve bunlar kanserlerin fasyaya sıçramasına neden oluyor. Peki kronik inflamasyonu azaltmamıza yardımcı olacak şey ne olabilir? Esnemek!

Akupunktur ve yoga bağ dokulara stres uygular ki bunlar sıvıların deposu ve taşıyıcısıdır. Bağ dokularda ve bağışıklık sistemimizin ana katılımcılarında meydana gelen inflamasyonlar da burada bulunurlar. Fibrotik hale gelen yaralar kronik inflamasyonu artırır ki bu da fibrozisi artırır. Bu ölü sarmal bitmeyen bir skarifikasyona ve kanser kanser üremesine zemin hazırlar. Yogadaki esnemeler esnasında oluşturduğumumz bu stres (gerilim) hem kronik inflamasyonu hem de fibrozisi azaltabilir.

Biz Yin Yogacıları heyecanlandıran şey, Helene’nin deneylerinde kullandığı esnemelerin uzun süreli, statik stresler yani Yin Yoga olmasıydı! Esnemeler bütün vücuda etki ediyor ve 10’ar dakikalığına sürdürülüyordu. Deneylerden birisi pasif ve aktif esnemeleri kıyaslıyordu ve her ikisinin de sonuçlarındaki başarının arasında istatistiki olarak kayda değer bir fark yoktu.  (Bu da Yin Yogadaki felsefesini doğruluyor yani pratiği yaparken fayda görmek için kaslarınızı devreye sokmamıza gerek yok, rahat bırakabiliriz. Kim kaslarını 10 dakika oyunca sıkmak ister ki?) Ama itiraf edilmesi gereken bir şey var; Helene’nin yoga deneyleri fareler üzerinde yapılmıştı. Ama fareler günlük yoga çalışmalarını yapmaktan çok memnun görünüyorlardı! (Hoşlarına gidiyordu!) Helene bir de şunu keşfetmişti; Yin esnemeler kronik inflamasyonu çözmeye yarıyordu ve aynı zamanda akut inflamasyonların çözülmesinde de çok faydalıydı.

Daha önce de söylediğim gibi bu konuşma daha detaylı ve vücudun problemleri çözmek için kullandığı, örneğin resolvin gibi, bazı araçları daha önce duymadıysanız konuşmadaki ince ayrıntıları kaçırabilirsiniz. Helene bu esnemelerin kanseri tedavi ettiğini iddia etmiyor, ama yaptığı bazı deneylerde bu esnemelerin tümörlerin büyümesini azalttığıyla  ilgili bulgular, ilerideki araştırmalar için yol gösterici nitelikte.

İzlemek yerine okumayı tercih edenler için, kendisinin The Scienist’te yazdığı makalesinin linkini paylaşıyorum: The Science of Stretch. Son olarak bu konuyu kapatmadan önce, Helene tarafından yazılmış olmasa da ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir başka bağlantı daha paylaşıyorum. Bu da Russell Schierling tarafından yazılmış olan Kasım 2017 tarihli Facia and Cancer adında bir makale. Helene’den kısaca söz ediyor ama fasyanın inflamasyon ve kanser üzerindeki rolünü anlatmaya daha fazla yer vermiş. Keyifle okuyun ve paylaşın!

Bernie Clark

 

*Bu sitedeki tüm yazılar Yoga Türkçe yazarına aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: