Beli Rahatlatmak için Yoga Serisi

Merhaba,

Bu yazıda sizlere bel ağrısı önleyici ve beli rahatlatıcı nitelikte bir yoga serisi hazırladım.  Bu konuda yoga her zaman çok iyi bir destektir ama aynı zamanda yoga ve diğer egzersizleri yaparken belimizi nasıl koruyacağımızı , hareketleri kendimize zarar vermeden nasıl yapacağımızı öğrenmek de çok önemlidir. İşte bu yüzden burada paylaştığım yoga serileri daha önce tüm bunları anlayarak usta bir eğitmen eşliğinde yoga yapmış olan kişiler için daha anlamlıdır. Bel ağrısının birden fazla sebebi vardır ve bununla ilgili mutlaka doktora danışmanız gerekir. Her zaman belirttiğim gibi burada paylaşılan hiçbir yazı, tıbbi tavsiye yerine geçmez ve bu yoga serileri düzenli bir yoga dersinin yerine geçmez. Yoga yapmadan önce, eğer böyle bir şikayete sahipseniz, doktorunuza danışmalısınız ve o size onay vermeden başlamamalısınız. İyi bir stüdyoda deneyimli yoga hocaları eşliğinde düzenli ve disiplinli bir şekilde yoga yapmanız gerekir. Bel ağrısının çok farklı sebepleri olabilir ama egzersiz yapmadan bu şikayetten kurtulmamız imkansıza yakındır.  Dolayısıyla doktorunuzun onayını aldıktan sonra mutlaka hareket etmelisiniz. Bel ağrısının ne olduğuna ve yoganın bunu atlatmaya nasıl yardımcı olduğuna dair bir çok çeviri yayınlamıştım ve aşağıda paylaştığım şu yazılara mutlaka göz atmanızı öneriyorum:

Yogada Bel İncinmeleri İçin Önleyici Stratejiler: Bölüm 1 – Ray Long

Bel Ağrısı İçin Yin Yoga – Bernie Clark

Öne Eğilmelerde Gövdeyi Uzatmak – Ray Long

Aşağıda verdiğim seriye başlamadan önce bazı hatırlatmalar yapıyorum:

  1. Herhangi bir acı ya da ağrı hissederseniz durun ve hareketten çıkın
  2.  Bel ağrısı şikayetiniz varsa doktorunuza danışmadan egzersize başlamayın
  3. Hareketleri sağ ve sol tarafta tekrar etmeyi unutmayın (sağ bacakla yaptığınız bir hareketi sol bacakla da yapmak gibi…)
  4. Bu sadece çok genel bir seridir. Yogada bel sağlığıyla ilgili onlarca farklı hareket vardır. Bu yazıdaki hareketler beliniz için gerekli olan tüm pozları kapsamaz.
  5. Hareketlere girerken ve çıkarken yavaş ve dikkatli olun.

İşte size beli rahatlatmak için bir yoga serisi:

sonseri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: