Yoga Parkinson Semptomlarıyla Baş Etmede Faydalı Olabilir

Yazar: Yoga Türkçe

*Bu yazıya konu olan bilimsel çalışmanın detaylarını buradan görebilirsiniz: https://bit.ly/2Zf07hX

Yoganın faydalarını inceleyen yüzlerce bilimsel makale mevcut. Dünyanın en ünlü tıp dergilerinde yoganın sağlığımızla ilgili faydalarını konu alan makalelere şöyle bir göz attığımızda kimi zaman şu uyarıyla karşılaşıyoruz. Yoganın fiziksel ve psikolojik sağlığımıza etkisi çok popüler fakat bir o kadar da hala araştırılması gereken bir konu. Yani daha çok bilimsel araştırmaya, daha çok bilimsel kanıta, ve bu araştırmaları yaparken nasıl bir yöntem kullanılacağına dair daha çok çalışmaya ihtiyaç var.  Diyelim ki kesinlikle yogadan fayda göreceğimizden emin olduğunuz bir sağlık sorununuz var. Bu tip bir yoga dersini hangi yoga hareketleriyle, hangi standartlar dahilinde, hangi eğitmen ile yapacağız? Tüm bunlar yoganın her yerde geçerli bir standartta yaptırılmamasından ötürü hep aklımıza gelecek olan sorular.

Gelelim Parkinson ve yoga ile ilgili 2019 yılında yayınlanan çalışmadaki bulgulara… Hon Kong’ta bir nöroloji kliniği ve rehabilitasyon merkezinde doktorlar tarafından gerçekleştirilen bilimsel çalışmanın sonucunda, Parkinson hastalarının yaşadığı fiziksel semptomlarla baş etmek için ve aynı zamanda hastalığın neden olduğu anksiyete ve depresyon gibi psikolojik semptomları hafifletmek icin yoganın güvenli ve faydalı bir araç olduğu keşfedildi.

Önce Parkinson hastalığının ne olduğunu hatırlayalım. Beyinde dopaminin ciddi oranda azalması nedeniyle hareket sistemi aksaklığı ile başlar. Uuyumsuz, titrek ve akıcı olmayan hareketler görülür. Yavaş ilerleyen nörüdejeneratif bir hastalıktır. İleriki aşamalarında konuşmanın bozulması, hareketlerde yavaşlama, hareket kısıtlılığı ve titreme görülür. Son aşamada ise hasta tekerlekli sandalyeye bağımlı hale gelip sürekli bakıma ihtiyaç duyar.

Çalışmanın asıl amacı, doktorların yola çıkarken akıllarındaki asıl soru şuydu:  Parkinson hastalarının yaşadığı motor ve psikolojik semptomları gidermek için yoga güvenli ve faydalı bir egzersiz midir? Bu semptomları gidermek icin hangisi daha faydalı mindfulness ve yoga egzersizleri mi yoksa normal esneme ve direnç antrenmanları mı?

Çalışma 4 farklı rehabilitasyon merkezinde toplamda 138 hastayla gerçekleştirildi. 8 hafta boyunca bir gruba 90 dakikalık yoga dersleri, diğer gruba 60 dakikalık esneme ve direnç egzersizleri yaptırıldı. Uyguladıkları Mindfulness Yoga protokolünde 12 temel Hatha yoga pozu uygulandı. Yoga çalışmalarında 60 dakika boyunca güneşe selam hareket serisi, 15 dakika boyunca nefes egzersizi ve kalan 15 dakika boyunca mindfulness meditasyon çalışması yaptırıldı. Haftada bir kere hocalar eşliğinde 90 dakikalık yoga yaptılar. Aynı zamanda doktorlar bu gruptaki katılımcılara evlerinde kendi kendilerine haftada 2 kere 20 dakikalık yoga pratiği yapmalarını söyledi.  Esneme ve direnç antrenmanı programındakiler ise fizyoterapistler eşliğinde önce aşamalı olarak ısınma hareketleri, sonra direnç egzersizleri, daha sonra esneme egzersizleri ve en son soğuma egzersizleri yaptılar.

Değişiklikleri gözlemlemek için hastaları 8 haftalık program boyunca her egzersiz sonrasında kontrol ettiler ve program bittikten 20 hafta sonra tekrar kontrol ettiler. Özetle, çalışmanın sonucunda yoga yapan grubun esneme ve direnç antrenmanı yapan gruba oranla anksiyete ve depresyon semptomlarında ciddi bir iyileşme gözlendi. Fiziksel semptomlar (motor semptomlar) konusunda her iki gruptada ciddi oranda azalma gözlendi.  Varılan sonuç şu: Hafif ve orta dereceli Parkinson hastaları için mindfulness ve yoga egzersizleri esneme ve direnç egzersizleriyle eşit ölçüde faydalı ve güvenli. Fakat kaygı ve depresyon semptomlarını azaltmada esneme ve direnç egzersizlerine göre çok daha başarılı. 

Güvenli bir çalışma olup olmadığı yönündeki detaylar ise şöyle: Her iki egzersizin güvenliği açısından incelendiğinde, gözlenen tek bir olumsuz etken vardı. Yoga grubundaki 3 hasta (katılımcıların %4’ü) yoga yaparken hafif diz ağrısı duyduklarını belirttiler, bunun üzerine eğitmenler yardımcı malzeme olarak dizlerinin altına kalın bir battaniye/havlu koydular. Durum herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmedi. Esneme ve direnç antrenmanı grubunda ise 2 hasta (katılımcıların %3’ü) squat hareketini yaparken dizlerinde hafif ağrı olduğunu belirtti. Aynı şekilde bu grupta da tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir problem yaşanmadı.

Kaynak:

Kwok JYY, Kwan JCY, Auyeung M, et al. Effects of Mindfulness Yoga vs Stretching and Resistance Training Exercises on Anxiety and Depression for People With Parkinson DiseaseA Randomized Clinical TrialJAMA Neurol. Published online April 08, 201976(7):755–763. doi:10.1001/jamaneurol.2019.0534

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: