Yoga Beyindeki Gama-Aminobutirik Asit Seviyelerini Yükseltebilir ve Depresyon Tedavisine Destek Olabilir

Tarih: 22 Mayıs 2007

Özet: Yoga depresyon ve anksiyete tedavilerinde destek olabilir.

Boston University School of Medicine’daki ve McLean Hastanesi’ndeki araştırmacılar yoga yapmanın beynin ana inhibitör nörotransmiteri olan  Gama-Aminobutirik Asit (GAMA) seviyelerini yükseltebileceğini keşfettiler. Journal of Alternative and Complementary Medicine’ın Mayıs sayısında yayınlanan bulgular, yoga pratiğinin depresyon ve anksiyete  / kaygı bozukluğu tedavisi için destek olabildiği ve düşük GABA seviyeleriyle ilgili rahatsızlıkların tedavisinde destek olabildiğini gösteriyor.

Araştırmacılar magnetik resonans spektroskopik görüntüleme kullanarak sekiz deneğin bir saatlik yogadan önce ve sonraki GABA seviyelerini karşılaştırdı. 11 denek bir saat boyunca hiç yoga yapmadı, sadece kitap okudu. Araştırmacılar yoga pratiği yapan denek grubunun GABA seviyelerinde yüzde 27’lik bir artış olduğunu gördü ancak kitap okuyan diğer grupta herhangi bir değişiklik yoktu. GABA seviyelerindeki bu kazanım, J. Eric Jensen (Harvard Medical School’da psikiyatri bölümünde asistan profesör ve McLean Hospital’da psikiyatrist) tarafından geliştirilen bir magnetik rezonans spektroskopi tekniği kullanılarak yapılmıştı.

Araştırmacılara göre yoga; depresyon, anksiyete ve epilepsi ile ilgili semptomlarda gelişim konusunda umut veriyor.  BUSM ‘de psikiyatri ve nöroloji bölümünde asistan profesör ve McLean Hospital’da araştırma görevlisi olan Chris Streeter dedi ki: “Elde ettiğimiz bulgular net olarak göstermiştir ki tecrübeli yogacılarda beyindeki GABA seviyeleri yoga seanslarından sonra artış gösteriyor.”

BUSM’de psikiyatli bölümü profesörü ve bölüm başkanı Domenic Ciraulo:”Bu çalışma GABA sisteminin hem farmakolojik hem de davranışsal müdahalelerden  etkilendine dair anlayışa katkı sağlıyor ve düşük GABA seviyeleriyle ilgili yeni tedavilerdeki gelişmelere rehberlik etme konusunda yardımcı olacaktır”

Harvard-affiliated McLean Hospital Beyin Görüntüleme merkezi direktörü Perry Renshaw:”Ucuz ve her yerde bulunabilen yoga gibi bir müdahalenin geliştirilmesinin hiçbir yan etkisi yoktur aksine bu, GABA seviyelerine bağlı bozuklukların semptomlarını hafifletme konusunda etkilidir.”

Bu çalışma, Uluslararası Madde Bağımlılığı Enstitüsü, Ulusal Alkol Bağımlılığı ve Alkolizm Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Kaynakları Merkezi tarafından kısmi hibe ile desteklenmiştir.

*Bu metin, https://www.sciencedaily.com adresindeki bilimsel makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Kaynak: Boston Üniversitesi, http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-05/bu-yae052107.php

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: