Yoganın Batı’da Yayılışı

1893’te Swami Vivekananda’nın (1863-1902) Amerika ve Avrupa’da konuşmalar yapmasıyla, yoganın egzotik yanı batılıları etkilemeye başladı.Ardından hem Vivekananda hem de başka Hintli yogiler batıyı pek çok kez ziyaret etti. 1930’ların başından 1986’daki ölümüne kadar Krishnamurti Batı dünyasını en yoğun etkileyen Hintli filozoflardan biriydi. Krishnamacharya ile Hindistan’da çalıştıktan sonra 1950’lerde Amerika’ya gidip kitaplar yazan Indra Devi (1899-2002), Ramana Maharshi ile çalışıp dönen Richard Hittleman yavaş yavaş bu kültürü kendi süzgeçlerinden geçirip kendi insanlarına ulaştırmaya başladılar. Krishnamacharya (1888-1989), Hindistan’da çok az asana pratiği yapan kişi olduğu için Tibet’e gidip kendisine asanaları öğretecek bir guru bularak yoganın asana boyutunu öğrenmeye çalışan bir yogi. Krishnamacharya, günümüzdeki modern yoganın temellerini oluşturan en önemli kişilerden biridir. 1960 ve 70’li yıllarda,  Paramahansa Yogananda’nın (1893-1952) “Bir Yoginin Otobiyografisi”  kitabıyla ve Maharishi Mahesh Yogi’nin Transandantal Meditasyon teknikleriyle mükemmel aşağı bakan köpek hizalanmalarından ziyade, aydınlanma amaçlı yoga felsefesi Batı’da yayılmaya devam etti.

Tüm dünyada bilinen, yoganın Batı’da yayılışında da yer tutan, yoga dünyasına kendi bakış açılarıyla ekoller, sistemler kazandırmış olan çok önemli yogilerden bazılarını şöyle listeleyebiliriz;

Patthabi Jois (1915-2009)

Mysore’da yaptığı Astanga Yoga stilindeki çalışmalarıyla ünlüdür. Krishnamacharya ile yogayla tanışmış onun ve metodunun inançlı bir takipçisi olmuştur. Yoğun fiziksel bir hatha yoga stili olan Ashtanga Yoga adlı stili oluşturmuştur. Güç ve esneklik oluşturup fiziksel dayanıklılığı arttıran, beden ısıtıcı, toksinlerden arındırıcı ve akıcı bir yoga stilidir. Jois, Hindistan – Mysore’daki  Ashtanga Yoga Enstitüsü’nün kurucusudur.

B.K. S. Iyengar (1918-2014)

Yakın zamanda yaşamını yitiren Iyengar, Krishnamacharya’nın öğrencisi değil, kayınbiraderi olarak yogayla tanışmıştır.Küçükken cılız ve hastalıklı bir yapısı olan Iyengar’ın bir gün yoga pratiğinde bir yerlere gelmesi ihtimali hiç düşünülmemiştir bile. Krishnamacharya gibi yoganın tedavi edici yönü üzerinde durmuştur.Geri eğilmeler için silindirler, baddha konasana için parke taşları gibi doğal malzemeler kullanmıştır. Alet edevatları yoga dünyasına yoğun bir şekilde kullanılma sokan kişidir.Iyengar yoğun iç gözleme dayanan, asanaların anatomik olarak ayrıntılı ifadesine, şifa amaçlı belirli dizilerin geliştirilmesine ve özenli bir öğretmen eğitim sistemine odaklanmıştır.

T.K. V. Desikachar

Krishnamacharya’nın oğlu ve Iyengar’ın yeğenidir. Batıda inşaat mühendisliği eğitimi almıştır. 60’ların başında Hindistan’a dönerek babasıyla çalışmış ve yoga öğretmeye başlamıştır. Yumuşak hareketlere ve tedavi edici özelliğe sahip Viniyoga türünü geliştirmiştir.

Yogiraj Bikram Choudhury (1946-)

Yoga dünyası kimi zaman sansasyonel olaylara sahne olmuştur. Bikram Choudhury, şu günlerde yoga eğitiminde cinsel istismar davasından ötürü yargılanıyor. Yoga dünyasında öğrencilerini yeteneklerinden gelen “karizması” ile etkisi altına alan ve bu doğrultuda mesleğini kötüye kullanıp öğrencilerini çeşitli yönlerden istismar eden kişiler, her meslekte olduğu gibi mevcut. Bikram C., zorlayıcı ve şiddetli bir tür olan Bikram Yogayı geliştirmiştir. 26 yoga duruşunu içeren bir dizi asana ujjayi nefesi  kullanılarak yapılır.Yoga stüdyosu terlemeyi ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırmak için 40 derece civarında ısıtılır ve nem oranı %40a yükseltilir. Günümüzde kimileri bu sıcaklıkta egzersiz yapmanın sağlığa çok zararlı olduğunu söyleyerek Bikram Yoga’yı eleştirse de, Bikram Yoga stilinde ders veren stüdyolar tüm dünyada yaygın olarak varlığını sürdürüyor.

Dharma Mittra (1939-)

Brezilya’da doğmuştur. 1958 yılında yoga çalışmalarına başlamış ve 1964’te New York’a taşınarak Sri Swami Kailashananda ile çalışmaya başlamıştır. 1967 yılında yoga dersleri  vermeye başlayan Dharma Mittra, 1975 yılında Dharma Yoga Center kurmuştur. 1984 yılında 908 pozdan oluşan ünlü bir poster hazırlamıştır.

 

Yogaturk

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: