Piriformis Kası ve Yoga: Bölüm 1

Yazar:

Ray Long | Ortopedi Cerrahı, Yoga Eğitmeni

Çeviri: Yoga Türkçe yazarı

* Bu yazı, Dr. Ray Long’un onayıyla, “The Piriformis Muscle and Yoga: Part I” isimli makalenin Türkçeye çevrilmiş halidir.
*Çevirmenin notu: Bu yazıda anlatılanları hem resimlerle hem de video ile görebileceksiniz.

Bir resim bin kelimeye bedelse, animasyonlu bir video nelere bedeldir? Bu blog yazısında İğne Deliği pozunda (Reverse Pigeon Pose) Piriformis kasına ne olduğunu görmek ve bu kası, bağlantılarını ve hareketlerini ve sakroiliyak eklemi stabilize etmedeki rolünü gözden geçirmek için derinin altına bakacağız. Aynı zamanda esnemeyi optimize etmek için (en iyi duruma getirmek için) eklem ritminin kullanımını inceleyeceğiz.

Piriformis kası sakrumun anterior (ön) yüzünden çıkıp femurun (uyluk kemiğinin) büyük yumrusunun üstüne bağlanır. Resim 1a ve 1b piriformis kasının ön ve arkadan görüntüsüdür. Resim 1c, sakroiliyak eklemin güçlü ligamentöz stabilizörlerini gösteriyor.

1
Resim 1a Piriformisin önden görünümünü, b arkadan görünümünü ve c de sakroiliyak eklemi stabilize eden ligamentleri gösteriyor.

Unutmayın ki piriformis, sakroiliyak eklemin müsküler (kassal) bir stabilizörüdür. Piriformis kasları arasındaki dengesizlikler pelviste hafif asimetrilere neden olabilir ki bu daha sonra vertebral kolona doğru geçebilir. Bu durum, yogada bu kas üzerinde çalışırken iki tarafı da dengeleyen bir esneme yapılmasının önemini vurguluyor. Torakolomber fasya konusundaki makalemizden sakroiliyak eklemin ve lumbar omurganın (bel omurlarının) stabilizörleriyle ilgili daha fazla şey öğrenebilirsiniz. The Key Muscles ve The Key Poses of Yoga kitaplarında eklemlerin statik ve dinamik stabilizörlerinin detaylarını inceliyoruz.

İşte biyomekaniği…

İğne Deliği pozunun neden piriformisi esnettiğini anlamak için bu kasın hareketlerinin, kalça ekleminin pozisyonuna göre değişiklik gösterdiğini bilmemiz gerekiyor. Örneğin, kalça natüral pozisyondayken piriformis kası kalçaya dış rotasyon(dışa doğru döndürme), fleksiyon ve abdüksiyon yaptırır. Kalça 60 derecenin üzerinde bir fleksiyon halindeyken, piriformis bir iç rotatör ve ekstansör haline gelir(ve hala abdüktör olmaya devam eder). Bir eklemi kasın hareket yönünün tersine doğru hareket ettirdiğimizde kaslar esner. İğne Deliği (Reverse Pigeon) pozunda, kalça fleksiyon ve dış rotasyon yapar dolayısıyla kası esnetir(bu pozisyonda kalçaya ekstansiyon ve iç rotasyon yaptıran kas). Bu video bu esnemeyi gösteriyor. (videoyu yeni bir pencerede izlemek için üzerine tıklayın)

Videoyu izlediğinizde, sırtı düzleştirmenin piriformisin sakrumun üzerindeki başının femura bağlanan başından nasıl uzaklaştırdığına ve dolayısıyla esnettiğine  dikkat edin. Bu bir lumbar-pelvik ve femural-pelvik ritm örneğidir. Videonun, sakrumun hareketini göstermek için dijital bir müdahaleyle pelvisin bir yarısını gizlediğimiz son kısmı bu kavramı anlatıyor. “Bel İncinmeleri İçin Önleyici Stratejiler: Bölüm 1” isimli yazıyı okuyarak ritmle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

1.jpg
Resim 2: Piriformis kasını esnetmek için varyasyonlar

2. resim bu esneme için bazı varyasyonları gösteriyor. Resim 2a yogada tipik olarak değerlendirilen klasik bir esnetmedir. Resim 2b, tam esnetmeyi yapamayan kişiler için bir modifikasyon. Bu versiyon aynı zamanda pozda lumbar omurları düzeltmenin etkilerini deneyimlemek için faydalı. Resim 2c femura addüksiyon ve iç rotasyon yaptırarak aşağıda kalan bacağın piriformisini esnetiyor. Resim 2d üst taraftaki bacağa addüksiyon yaptırıyor (orta hatta doğru çekiyor) dolayısıyla femura abdüksiyon yaptırdığı için piriformisin hareketine karşı koyuyor. Resim 2e, siyatiğe sebep olabilen koşullardan biri olan Piriformis Sendromu için rejimanın bir parçası olarak  fizik tedavide çokça kullanılan bir varyasyondur. (bu konuyu  Yoga ile iyileşmek: Piriformis Sendromu adlı makalemizde  inceliyoruz.) Bu varyasyonda, üstteki bacak çapraz olarak üstten geçiyor böylece femura addüksiyon yaptırıyor ve kası esnetiyor. Klasik esnetmede diziyle ilgili problem yaşayan kişiler için de iyi bir alternatiftir bu.

Ben genellikle iki tarafta da 20-30 saniyelik esnetmeler yapıyorum, pozda girerken ve çıkarken yavaş ve dikkatli oluyorum. Pozda kalış süresinin gerekçesini Hannumanasana yazımızda açıklamıştık. Eğer bunda ya da herhangi başka bir esnetmede acı hissederseniz, dikkatlice pozdan çıkın. Siyatik tipi bir acı duyan kişiler bu konuda eğitim almış ve bu durumları teşhis etmek ve  yönetmek konusunda işinin ehli olan bir sağlıkçıya danışmalı. Önlemelerde ve tedavilerde bir tamamlayıcı olarak (uygun durumlarda) yoga yaparken, onların öğütlerine uyun. Piriformis Sendromu hakkında bilgi edinmek ve yogadan nasıl faydalanabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayın.

Namaste

Ray Long

*Bu sitedeki tüm çeviriler Yoga Türkçe yazarına aittir.

amazon-com-associates-central-customize-and-get-html amazon-com-associates-central-customize-and-get-html amazon-com-associates-central-customize-and-get-html amazon-com-associates-central-customize-and-get-html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: