Sakroiliyak Eklem

Yazar: Ray Long | Ortopedi Cerrahı ve Yoga Eğitmeni

Çeviri: Yoga Türkçe yazarı

*Bu yazı, Ray Long’un onayı alınarak, dailybandha.com’da yayınlanan The Sacroiliac Joint , http://www.dailybandha.com adlı makalenin Türkçe çevirisidir.

Bu yazıda sakroiliak eklemin (SI eklemi / SI joint) temel anatomisine bir göz atacağız. SI eklemi, pelvisin her iki tarafında bulunan ilium(leğen kemiği) ve sakrum arasındaki eklemdir. Diğer eklemler gibi o da kemiksi stabilizörlerden, statik yumuşak dokular veya bağ biçimli (ligamentöz) stabilizörlerden, dinamik kassal stabilizörlerden oluşur. Kemiğin yüzeyinde eklem kıkırdağı vardır.

amazon1 amazon2.png amazon3.png amazon4.png amazon5.png

SI eklemi, stabilite için temel olarak üzerinden geçen ligamentlere dayanır. Kemikler aynı zamanda stabilite yaratan karşılıklı girintilere sahiptir. Son olarak, kaslar (dinamik stabilizasyon) ve fasya- özellikle de torakolomber fasya vardır.

1. resim SI eklemini oluşturan kemikleri gösteriyor:

*Bu resim, dailybandha.com dan alınmıştır.

2. resim eklemin sert ligament stabilizatörlerini gösteriyor:

  • Sakrumdan iliuma kadar giden anterior (ön) ve posterior(arka) sakroiliak ligamentler
  • Sakrumdan iskiyatik yumrulara kadar giden sacrotuberous ligamentleri
  • Sakrumdan posterior iliak omurgaya doğru giden sokrospinois ligamentleri

Bu eklem için hareket çok sınırlıdır ama ilium arasındaki sakrumun anteior tiltini (fleksiyon) ve iliaların küçük hareketlerini ve posteior tiltini (ekstansiyon) de kapsar. Dolayısıyla sabit SI eklemi şok absorbsiyonu dolaşma sırasında tork transferi işlevi görür.

Kaslar ve fasya aynı zamanda bu ekleme stabilite sağlarlar. 3. resim sırttaki erector spinae kasları (vücudun dik durmasını sağlayan kas grubu) ile pelvik taban kasları arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Erector spinae kaslarının sakrumu fleksiyona soktuğunu ve pelvik taban kaslarının kemiği ekstansiyona soktuğunu görüyorsunuz. Eş zamanlı olarak bu kasları bütünleştirmek eklemi stabilize eden karşıt bir güç yaratır.

4. resim vücudun karşıt taraflarındaki latissimus dorsi ve gluteus maximus kasları arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Aralarında torakolumbar fasya var. Bu yapıların ipliklerinin nasıl ekleme dik olarak çalıştığına dikkat edin. Dolayısıyla, Bird Dog Pose gibi karın merkezi egzersizlerle çalışmak SI ekleminin dinamik stabilizatörlerinin  güçlenmesine yardımcı olur. Fasya ile beraber bu kaslar, “posterior oblik sistemi” oluşturur.

Ray Long

*Ray Long, bir Ortopedi Cerrahı ve Yoga Eğitmenidir. Bu metin kendi web sitesinde okuyuculara sunulan ücretsiz bir makalenin Türkçe çevirisidir.

*Bu sitede yayınlanan bütün makalelerin Türkçeye çevirisi Dr. Ray Long’dan izin alınarak, Yoga Türkçe tarafından yapılmıştır.Çeviriler tamamıyla yogaturk.wordpress.com yazarına aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: